47,9K
Brnění rukou trápí především v noci, respektive nad ránem. Někdy se jedná o jen tak zvanou „přeleženou“ ruku. Někdy může brnění rukou značit nástup nebo už i průběh vážnější choroby. Může se stávat, že brnění rukou postihuje i mimo spánek, třeba při delší práci na počítači. V takovém případě to je ještě víc nepříjemné, nejde jen o osobní pocity, ale i o ztížený výkon každodenní práce.
Příčiny brnění rukou
Brnění nohou a rukou je poměrně častý příznak mnoha chorobných stavů. Obvykle jde jen o důsledek utlačení nervů (ve spánku, při sezení), které rychle přejde, ale někdy mohou být příčinou i vážnější choroby. Dlouhodobé či vracející se pocity brnění jsou pak pro nemocného velmi nepříjemné.
- Nejčastější příčinou brnění rukou je útlak nervů. To je ona „přeležená“ ruka při spánku. Nervy jsou tlačeny nevhodnou polohou končetiny do blízkosti kosti. Brnění rukou je tak nepříjemné, že se člověk většinou probudí. Naštěstí je náprava v tomto případě snadná – stačí zmměnit polohu a zdřevěnělá končetina je za chvíli zase „naše“.
- Útlak nervů však nastává i u tak zvaného syndromu karpálního tunelu. Nerv je tlačen v zápěstním kanálu. Tato „vada“ se projevuje nejen brněním rukou, ale rovněž neočekávatelnou necitlivostí – předměty padají z ruky. Lidově se tomu říká, že „klinkla“ ruka. Syndromem kartpálního tunelu trpí především manuálně pracující nebo lidé vykonávající práci dlouhodobě zatěžující ruku (písařky, práce s počítačem, šičky, keramičky…). Tento problém odstraní malá a poměrně běžná operace, po níž však následuje delší klidové období. Z tohoto důvodu – delší pracovní neschopnosti – zejména ženy operaci dost často odkládají.
- Brnění rukou způsobují i nemoci páteře. Kromě bolesti může onemocnění způsobit omezení pohybu, brnění až ochrnutí části končetiny, simulaci záchvatu a podobně. Častým bolestem lze předcházet dodržováním pravidel rozdělených do dvou skupin. První obsahuje to, co bychom dělat neměli, druhá pravý opak. Do první skupiny řadíme přecházení z tepla do chladu bez vhodného oblečení, byť jen na malou chvíli, pobývání v průvanu, fyzické přetěžování (např. manuální práce bez přestávky, nevhodné cvičení), nošení těžkých břemen (nákupů), běhání a skákání naboso na tvrdém terénu (tělocvična, chodníky, vozovky).
- Další velmi rozšířenou chorobou, jejímž příznakem je i brnění rukou, je diabetes, cukrovka. Tato nemoc poškozuje a uzavírá cévky, čímž jsou poškozovány i nervy. Výsledkem je brnění koncových částí rukou (i nohou). Lékaři tento stav nazývají diabetická neuropatie.
- Také notoričtí (chroničtí) alkoholici pociťují brnění rukou, protože jejich mozek a nervová soustava jsou alkoholem poškozeny. Při abstinenci a větším přísunu vitaminu (zejména skupiny B) se tyto obtíže ztrácejí.
- Nejhorším případem je brnění rukou, které je projem nádorového onemocnění.
Ilustrační foto: scx.hu