Předsíň je místností, ve které se ocitneme jako v první po vstupu do bytu. Zároveň obvykle slouží jako komunikační prostor mezi ostatními částmi naší domácnosti a také jako místo, kde odkládáme svrchní ošacení, nebo se loučíme s hosty. Už to jsou důvody, proč by předsíň neměla být jen zanedbávaným ale funkčně a ekonomicky zařízeným prostorem. Předsíň je první vizitkou naší domácnosti, proto jejímu vzhledu věnujme pozornost i z hlediska estetického.
Dostatek světla a barvy
- Pro předsíň bývá charakteristický bývá nedostatek slunečního světla. Proto odborníci doporučují zařídit předsíň v teplých barvách. Na zdech i zařízení se mohou uplatnit například odstíny pastelové žluté a oranžové, které prostor prozáří.
- Ke zdi ve žlutém odstínu můžeme zvolit nábytek z přírodního dřeva, jeho imitací nebo třeba z materiálu v barvě skořápkově bílé.
- Předsíň mohou zútulnit a zdánlivě zvětšit i vhodně zvolené tapety, bordury či ozdobné lišty u stropu.
- Předsíň často osvětlují pouze jedno či dvě svítidla umístěná na zdi, takže světlo není rozloženo rovnoměrně. Řešením může být sádrokartonový podhled s halogenovými svítidly, které zajistí komplexní osvětlení, navíc toto řešení nepožaduje velké stavební úpravy a není ani finančně náročné.
- Důležitou součástí vybavení předsíně bývá i zrcadlo, které může mít také své vlastní osvětlení, nejlépe takové, že světla jsou umístěna z obou jeho stran a dopadají na osobu stojící před ním.
Nábytek v předsíni
V předsíni obvykle odkládáme i obuv, kabáty a jiné doplňky a svršky, u nichž předpokládáme, že si je při nejbližším odchodu z domu zase oblékneme. Běžné vestavěné skříně mnohdy nevyhovují svým uspořádáním, klasický věšák obložený šatstvem nemusí působit příliš esteticky. Praktické jsou nepříliš hluboké skříně (někdy i z boku otevřené) s posuvnými dveřmi, na kterých jsou umístěny háčky pro odložení běžných svršků, klíčů a různých potřebných drobností.
Promyšlené policové systémy, které zahrnují i prostor nad dveřmi do dalších místností, pak nabídnou možnost pro odložení méně používaných věcí třeba v barevně ladících ozdobných krabicích.
Zbytečné místo určitě nezabere sklopná stolička na obouvání připevěná na zdi (nebo na posuvném panelu).
Pro rychlou a praktickou údržbu bychom měli volit i podlahu ze snadno udržovatelných a odolných materiálů (například dlažbu, dřevěné, korkové, laminátové podlahy s vysokou odolností, speciální kobercové krytiny).
Nezbytný prostor
I když se s našimi hosty rozloučíme už ve společenské místnosti bytu, loučení u dveří a vyprovázení návštěv je běžnou konvencí. Proto by prostor hned u východu z bytu měl být co nejvolnější. Možná vás zaujme poznatek, že stojící oblečená osoba zaujme asi 63 cm šíře místnosti, člověk, který si navléká kabát, potřebuje přibližně 100 cm prostoru.