Výraz šelest na srdci můžeme z úst lékaře slyšet po vyšetření hrudi tak zvaným poslechem. Přestože každý fonendoskopem zaslechnutý šelest nemusí být na srdci, a když, tak nemusí být příčinou nějakého vážného ochoření, lékař pacienta s šelestem na srdci doporučí k podrobnějšímu vyšetření (rentgen, sonograf, EKG). Co může být nejčastěji příčinou šelestu na srdci?
Možné příčiny šelestu na srdci
Šelest na srdci lékař bezpečně slyší při vyšetřování fonendoskopem, ale některý šelest je tak silný (a nebo lékařovo ucho natolik vycvičené), že jej lze poznat i pouhým poslechem (ucho přiložené na hrudník). Místa šelestu mohou být různá, podle místa postižení. Také příčiny šelestu mohou být různé.
- U malých nebo menších dětí je šelest na srdci poměrně často způsoben nějakou vrozenou vadou, zejména u vad, při kterých je zvýšen průtok krve srdcem (což způsobuje šelest). Tyto vady jsou zjištěny při pravidelných preventivních (a nebo i jiných) pediatrických prohlídkách. Vždy následuje pobrobné vyšetření, aby byla zahájena včasná léčba.
- Obvykle při preventivních prohlídkách bývá zjištěn šelest na srdci, jehož příčinou jsou poruchy srdečních chlopní (zúžení, nedomykavost). Chlopeň, která se neotvírá správně (nebo málo), brání úplnému průtoku krve nebo způsobuje zpětný tok krve, což se poslechově projevuje šelestem. Přesné určení vady provede odborník na sonografu (ultrazvuk). Těžší vady srdeční chlopně řeší kardiologové operačně, existuje i možnost výměny vadné chlopně za umělou.
- Zánět osrdečníku, tak zvaná perikarditida, se zpočátku rovněž projevuje šelestem na srdci (v pokročilejší fázi nemoci není slyšet, protože se v osrdečníkovém vaku vytváří tekutina). Perikarditida může mít projevy podobné srdečnímu infarktu. Lékaři přistupují k okamžité léčbě.
- Velice vzácně, ale přesto občas se vyskytující nádory na srdci, mohou bránit průtoku krve srdcem a způsobovat šelest. Nádory na srdci jsou zjistitelné po dalších vyšetřeních, která po nálezu šelestu vždy následují.
- Bakteriální onemocnění nazývané infekční endokarditida má za jeden z příznaků choroby šelest na srdci. Kromě toho ale nemocní pociťují projevy infekce (horečka, noční pocení, malátnost, dušnost). Jejich srdeční činnost je porušena, může docházet i k selhávání srdce a k poruchám srdečního rytmu. Infekce se může rozšířit i do jiných orgánů, proto je léčba infekce vždy zahájena okamžitě.
Co to je, když se řekne fonendoskop
Fonendoskop je tradiční vyšetřovací lékařský nástroj, který slouží dokonce jako atribut lékařství. K vyšetřování pacientů jej lékaři používají již od počátku 19. století. Přístroj tvoří dvě naslouchátka, která má vyšetřující v uších, od nich vedou hadičky ústící do jedné, jež je zakončena zvoncovitou koncovkou. Tu lékař přikládá na duté části pacientova těla. Zvonec zesiluje zvuk uvnitř těla, který lékař slyší v naslouchadlech. Fonendoskop (někdy nazývaný také stetoskop), používají i gynekologové a porodní asistentky k poslechu tak zvaných ozev plodu.