Domů » Menopauza (klimakterium) a její příznaky

Menopauza (klimakterium) a její příznaky

od jezzina

Menopauza a klimakterium jsou citlivá období v životě každé ženy Mohou proběhnout zcela bez obtíží, bohužel je to jev ne příliš častý.

Menopauza: spouštěcí faktor

Spoušťovým činitelem ženského přechodu – klimaktéria – je ochabování produkce ženských pohlavních hormonů, což se začne projevovat nepravidelným krvácením. To postupně vede k úplné zástavě měsíčního krvácení, což se nazývá menopauza. Zhruba polovina žen přichází do období přechodu ve věku 52-54 let, některé ženy však mohou přijít do klimaktéria již ve 40 letech, jiné naopak v 58. roce věku. I když menopauza znamená ukončení plodného života ženy, neznamená to, že ženy v menopauze prožívají pohlavní život hůře. Může tomu být dokonce naopak, důsledkem odbrzděné obavy z možného otěhotnění.

Hormonální náhrada

Možnost podávání pohlavních hormonů (jako náhradou za výpadek fyziologických funkcí daný klimaktériem) je dnes z hlediska moderní medicíny reálná, musí se však dít pod vedením odborného lékaře. Užívání hormonů se v takovém případě doporučuje až do 15 let po menopauze.

Menopauza a její příznaky

Objektivně někdy stoupá i hladina cholesterolu a zvyšuje se množství cholesterolu, který se transportuje do cév. Mohou se objevit i poruchy činnosti štítné žlázy, vylučování hormonu inzulínu, výměny kostní hmoty s následným řídnutím kostí – osteoporózou, která u těchto žen probíhá často plíživě řadu let a způsobuje zbytečné bolesti pohybového aparátu.

Kůže se stává sušší, sliznice vysychají, mohou se objevit bolesti při pohlavním styku. Preventivně je odborníky doporučována strava bohatá na vápník (nejlépe formou mléčných výrobků – vhodné jsou jogurty s živými koloniemi střevních mikroorganismů, které zároveň upravují střevní mikroflóru). Důležitý je pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a denní tělesné cvičení, alespoň 20-30 minut, stejně tak i pravidelný, šesti až osmihodinový spánek.

Dědičné vlivy

Dědičné faktory a chybná životospráva mohou ovlivnil nástup klimaktéria. Dcera, jejíž matka měla pozdější nástup klimaktéria, se obvykle se svojí matkou shodne v časovém termínu, pokud nevede chybnou životosprávu. V důsledku chybné životosprávy dochází k poruchám látkové výměny. K předčasné menopauze dospívají také ženy s návykovými onemocněními, jako je užívání drog, alkoholu a zejména pravidelné kouření cigaret.

Potíže po menopauze

Subjektivně pociťovanými obtížemi – nazývanými také psychosomatické – trpí 5 % žen tak silně, že nemohou vykonávat svoji práci, 25 % silně, 30 % středně silně a jen 40 % žen v přechodu má malé nebo dobře snesitelné obtíže. Vegetativní bouře – pociťovaná jako návaly krve do hlavy – se vyskytuje v 80-90 % postižených žen. Může se vyskytovat 3-4x denně. Přibudou-li stresové situace, stoupá pak výskyt návalů až 30x. Vegetativní bouře trvá tři až 30 minut. Zároveň se dostavují další příznaky: pocení, depresivní nálady, poruchy spánku, přibývání na váze, popudlivost, pocity strachu, kolísání krevního tlaku a poruchy krevního oběhu, poruchy sexuálního vnímání a bolesti hlavy.

Foto: jezz

Související

1 komentář

Andrea 18.9.2012 - 15.32

Na menopauzální potíže mi hodně pomohla elli meno osteo. Hodně se mi ulevilo a taky mi lékař poradil, ať ji beru, protože mám prý sklony k řídnutí kostí.

Reply

Váš názor