Domů » Dělená strava: Základem je speciální jídelníček

Dělená strava: Základem je speciální jídelníček

od jezzina

Snížit váhu dělenou stravou, tedy způsobem, že začneme pojídat buď pouze stravu bílkovinnou, a nebo jen sacharidovou (škroby), je během po dlouhé trati. Výsledky se nedostaví ze dne na den. Ale dostaví se, dokonce překvapivě. A jestliže se nám podaří změnit svůj stravovací systém tak, že nám doslova přejde do krve, má tato metoda i trvalý charakter.

Tak nějak to v těle chodí

Než začneme s radikální změnou jídelníčku, nezaškodí trocha teorie. Princip dělené stravy není žádným okultismem, funguje na biologickém základě. Naše tělo hůř tráví bílkoviny, když se zároveň musí postarat o štěpení sacharidů. A obráceně.

Jestli vás vědecký výklad trávení „nedělené“ a „dělené“ stravy zajímá hlouběji, na internetu najdete velké množství článků od nutričních specialistů. My si to vysvětlíme na konkrétních případech.

Naši předkové jedli proto, aby zahnali hlad a aby jim dlouho vydržel pocit sytosti. Proto třeba k luštěninám přidávali kus uzeného. Po samotném hrachu by jim „brzy vytrávilo“. Ke zpomalení likvidace bílkovin (masa) v žaludku, a tedy k oddálení hladu, sloužily přílohy. I jiné světové kuchyně upravují například husu. Ale jen u nás se maso na talíři ztrácí pod horou moučných (sacharidových) knedlíků. Pro žaludek představuje taková nálož zvýšené úsilí. Ale i náš trávicí trakt je líný. Než by se tou nesourodou směsí zabýval, raději něco odloží na později. V podobě zásobního tuku. Jenže stav nouze, kdy by tělo sáhlo do rezerv, nenastává. Přikrmujeme ho stále. A sádlíčka „na horší časy“ přibývá.

Bez masa, a nebo bez knedlíků

Zásady dělené stravy rozlišují potraviny tří skupin: bílkovinné, škrobovité a neutrální.

  1. Do bílkovin patří maso, mléčné výrobky (neslazené), vejce.
  2. Do skupiny sacharidů řadíme mouku, brambory, rýži, luštěniny, cukr, med, ovoce.
  3. Třetí skupinu tvoří potraviny neutrální, což je především zelenina, houby a oleje.

Abychom odlehčili zažívacímu traktu a tělo začalo sahat do vytvořených tukových zásob, musíme jíst vždy pouze potraviny z jedné nebo druhé skupiny. Neutrální zeleninu nebo olej můžeme přidávat k oběma typům potravin.

Konkrétní případ: rajčatový salát připravený se sladkokyselým nálevem (je v něm cukr) můžeme pojídat třeba s celozrnným rohlíkem. Ale rajčatový salát upravený s masem a sýrem musíme jíst bez přílohy. A podobně. Typů jídel, možné kombinace a recepty v duchu dělené stravy najdete na specializovaných webech.

Co je vyzkoušeno

  • Osvědčilo se už ráno se rozhodnout, který typ potravy budete ten den jíst. Mezi bílkovinnými a sacharidovými jídly by se měl držet asi čtyřhodinový odstup, takže je praktičtější připravit si potraviny jednoho typu na celý den. První dny totiž budete asi pociťovat trochu hlad, takže je třeba mít po ruce nachystanou první pomoc k rychlému zakousnutí.
  • Zřejmě budete častěji chodit na malou stranu, tedy je nutno víc pít.
  • Při bílkovinových dnech mají někteří lidé zpočátku divný pocit v ústech. Spraví to žvýkačka nebo pastilka (bez cukru!).
  • První týden asi nezjistíte žádný úbytek váhy. Nejpozději do 14 dní to začne fungovat a tuky budou odcházet po půl kilogramu týdně.
  • Výhodou dělené stravy je, že nemusíte pro sebe připravovat nic extra. Jen úpravu jídel podřídíte zásadám, na které si brzy zvyknete a při společném stolování si jen odpustíte některou složku – vezmete si maso se zeleninou a přílohu nabídnete jen hubeným členům domácnosti.
  • Je dobré upozornit své okolí, že se stravujete jinak a že k tomu máte důvod. Vyhnete se tak situacím, kdy ze slušnosti zkonzumujete jídlo, které se pro vás nehodí.

Postřehy:

  • Jestliže se vážíte denně (a to je při cílené redukci vhodné), zjistíte asi, že v bílkovinových dnech ubýváte, ale v sacharidových si jen držíte dobyté pozice.
  • Špatná zpráva. S nadváhou, která vám najednou prudce vyskočila v klimakteriu, si většinou dělená strava neporadí. A to ani tehdy, jestli v minulosti úspěšně zabírala. Poradí vám asi jenom lékař nebo zkušený nutriční terapeut.

Související

Váš názor