Ledviny jsou orgánem, který čistí krev od některých odpadních látek, a to tak, že přecházejí z krve do moče. Krev se v ledvinách současně filtruje a upravuje. Jde o velmi složité metabolické procesy, které probíhají nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně. Bolesti ledvin mohou mít více příčin – od prostého nachlazení až k těžkým ledvinovým chorobám.
Když ledviny selhávají
Krev proudí ledvinami v neuvěřitelném množství 300až 400 litrů za den, ale pouze asi dvě tisíciny této krve projdou touto čističkou v podobě moče, která se denně z organismu vyloučí v množství kolem dvou litrů. Přestane-li tento složitý mechanismus fungovat, člověk v průběhu několika dnů umírá.
- K nejčastějším onemocněním ledvin patří chronická glomerulonefritida (chronický zánět ledvinových klubíček). Pod tímto názvem se ukrývá celá řada onemocnění. Medicína ví, že jde o chorobu imunitního původu, ale nezná jednotnou příčinu ani jednotný vyvolávající faktor.
- Selhání ledvin způsobuje také chronická pyelonefritida, jež je onemocněním bakteriálního původu (zánět ledvinné pánvičky). Onemocnění většinou začíná na jedné straně, ledvina je zmenšená a svraštělá, a postihuje většinou ženy.
- Třetí nejčastější chorobou vedoucí k selhání ledvin jsou tzv. polycystické ledviny. Toto onemocnění je dědičné, přenáší se z rodičů na děti, a protože se vyvíjí velmi pomalu, je považováno za velmi zákeřné. K selhání ledvin vede až kolem padesátého roku života.
Funkce ledvin v těle
Na to, že ledviny jsou jen 10 centimetrů dlouhé a váží sotva 15 dekagramů, dokážou neuvěřitelnou věc: udržet prostředí uvnitř celého těla v takové rovnováze, aby se v něm buňkám dobře dařilo. Právě tyto dvě „fazole“ se starají třeba o to, aby člověku nekolísal krevní tlak a aby měl v krvi neustále správné množství cukru, soli a minerálů.
Ledviny jsou zároveň i spolehlivým filtrem. Z krve, která jimi protéká, odčerpají denně až 170 litrů vody, z níž 99 procent vrátí vzápětí zpět do oběhu, ovšem už zbavené nečistot, zejména jedovatého dusíku. Ten se v těle přeměňuje na močovinu, které se pak po rozředění vodou v podobě moči zbavuje.
Přesto se zacházení většiny lidí s touto dokonalou továrnou podobá chování těch majitelů aut, kteří by sice byli rádi, aby motor fungoval co nejlépe, ale nový olej mu dopřejí jen zřídka. Podle odhadu lékařů se ledviny pomstí za nešetrné zacháze ní každému čtvrtému člověku.
Ledviny chtějí zalévat
S ledvinami je to jako s motorem: nejsou-li dostatečně promazávány, musí na potřebné zachycování a následné ředění nečistot vynaložit mnohem víc energie, než s jakou tělo počítá. Navíc část solí a minerálů potom uvízne v samotných ledvinách nebo v močovém měchýři, kde se začnou proměňovat v kameny. Porce, kterou ledviny pro svůj běžný denní provoz potřebují, není přitom závratná – kolem 2,5 litru tekutiny. Větším přídělem rozhodně nelze nic zkazit, přílišná úspornost naopak zadělává na problémy, z nichž největším je nezvratné selhání ledvin.
Ilustrační snímek: sxc.hu