Špekové knedlíky miloval už dobrý voják Josef Švejk. Tedy alespoň to tak psal Jaroslav Hašek, takže panu spisovateli asi chutnaly. Mají je totiž rádi většinou všichni, jimž není cizí doušek dobrého piva, neboť právě k němu lahůdka tohoto druhu patří. Špekové knedlíky podávané k pikantním guláškům, papričkám a jiným masitým pokrmům s omáčkou, nejsou nic dietního. Ale čas od času si tuto rakousko-uherskou dobrotu můžeme dopřát.
Špekové knedlíky I.
Vezměte 400 gramů vařeného uzeného, šest žemlí, 300 gramů hrubé mouky, dvě deci mléka, dvě vajíčka celá a dva žloutky, mletý pepř, muškátový oříšek, lžíci sádla, větší cibuli a na omastění osmaženou slaninu. Maso a rohlíky nakrájíte na kostičky, rohlíky usušíte v troubě. Na sádle osmažíte dorůžova cibuli. Smícháte maso a žemle, přidáte mouku, smaženou cibulku, mléko rozmíchané s vejci a žloutek, sůl, pepř a trochu strouhaného muškátového oříšku. Vzniklé těsto necháte chvíli odstát a pak vytváříte koule velikosti tenisového míčku, které vaříte asi půl hodiny ve slané vodě. Hotové knedlíky roztrhnete vidličkou, přidáte zelí, nejlépe ohřáté kysané, a omastíte slaninou. Budete-li připravovat knedlíky pro vegetariány nebo chcete-li jídlo poněkud „odlehčit“, můžete místo uzeného použít houby.
Špekové knedlíky canédereli
250 g staršího chleba, 3 polévkové lžíce pšeničné mouky, 4 vejce, 2 dl mléka, 1 malý svazek petržele, 50 g špeku nebo libového uzeného, 2 plátky salámu (asi 60 g), 1 středně velká cibule, 60 g másla, sůl, čerstvě mletý pepř, nastrouhaný parmazán
Vejce s mlékem a troškou soli dáme do vhodné nádobky a ušleháme. Poté do něj vložíme asi na 20 minut nadrobno nakrájený chléb změknout. Častěji pečlivě mícháme dřevěnou lžící, aby se chlebové kostičky nasákly rovnoměrně. Nakrájíme na drobno i špek se salámem, nasekáme cibuli s petrželí a všechny tyto přílohy společně, při přiměřené teplotě, necháme několik minut dusit na pánvi. Postupně přisypáváme mouku a ochutíme solí a čerstvě mletým pepřem. Ze získané masy zformujeme kulaté knedlíky, které vnoříme do připravené vařící slané vody. Je vhodné nejdříve na zkoušku dát vařit jen jeden knedlík. Kdyby se ve vodě rozpadl, přidáme do těsta ještě 1 až 2 lžíce mouky. Uvařené knedlíky servírujeme na jednotlivé talíře. Dodáme rozpuštěné máslo a nastrouhaný parmazán. Mnozí labužníci jedí rádi takto upravené knedlíky jako polévkovou náplň zvláště dobrého vývaru.
Špekové knedlíky II.
Potřebujeme 10 žemlí, asi 3 lžíce hrubé mouky, sůl, 3 vejce, asi 1/2 l mléka, 100 g slaniny a 200 g uzeného, muškátový oříšek, případně jemně pokrájenou petrželku pro pestrost. Žemle drobně pokrájíme, vsypeme do velké mísy. Zalijeme mlékem, přidáme mouku, drobně pokrájené a uvařené uzené maso (libovější bok nebo krkovičku), vejce, koření a sůl. Slaninu pokrájíme na kostičky, v kastrůlku vysmažíme a vlijeme k ostatním ingrediencím. Rukou vše propracujeme ve středně tuhé těsto a uděláme z něj koule, zhruba o průměru pěti centimetrů. Finta tkví v tom, že kouli obalíme v hrubé mouce a necháme oschnout. Vodu v hrnci osolíme, uvedeme do varu a knedlíky vaříme podle velikosti 20 až 25 minut.“