Domů » Zničené vlasy: jak zlepšit kvalitu vlasů

Zničené vlasy: jak zlepšit kvalitu vlasů

od jezzina

Zdravé vlasy jsou krásné. Každý prohřešek na životosprávě se odrazí zhoršenou kvalitou vlasů. To je patrné zejména na delších a dlouhých vlasech. Vlasy mohou trpět i mechanickým poškozováním.

Kvalitu vlasů můžeme zlepši, a to jak svým životním stylem, tak dobrou péči o vlasy.

Kvalitu vlasů zlepší stálá údržba

Jedním z nejčastějších vlasových problémů bývá třepení jejich špiček – na konci se vlas rozdělí na několik tenkých a snadno odlomitelných „větviček“ Rozštěpené vlasy je nutné odborně ošetřit, a je to práce pro odborně připraveného kadeřníka. Nejčastější a nejrozšířenější metodou ošetření je zastřihnutí rozštěpených konců. Rozdvojené konečky vlasů lze rovněž upálit. Vlasy se upalují po malých pramíncích, což je sice časově náročné, ale účinnější než stříhání. Upalováním se totiž keratin na špičce vlasu roztaví a tím uzavře. Tento způsob lze však aplikovat pouze u delších vlasů a u méně náročných střihů

Místo nůžek lze použít sérum obsahující silikonové makromolekuly, které obalí roztřepené konečky špiček vlasů a potáhne jejich narušený povrch ochranným filmem. Vlas se tak „vyhladí“ a zpevní, účes se pak snadno rozčesává a vlasy se stávají odolnějšími. Sérum  lze použít po umytí vlasů, ale také pouze během dne. K ošetření postačí dvě až tři kapky, které se už neomývají.

Ozdravné bylinné kúry na zničené vlasy

Vlasům neprospívá suchý ani studený vzduch, a tak je vhodné alespoň jednou za čas do nich vetřít speciální nemastné krémy nebo emulze prodávané ve sprejích. Důležité je používání jemných a šetrných šamponů s neutrálním pH. Při jejich výběru je třeba znát typ svých vlasů. Ten by měl určit vlasový specialista nebo  zkušený kadeřník. Alespoň jednou za dva týdny je dobré po umytí aplikovat doplňkové výživné přípravky. Exotické bylinkové a ovocné extrakty určené k ošetřování vlasů mají vysoký obsah vitamínů, minerálů, bílkovin a jiných důležitých látek.

  • Podporují růst,
  • ošetřují,
  • propůjčují vlasu pevnost a elastičnost.

Při problémech s pokožkou hlavy projevují hojivé účinky. Výtažky jsou získávány extrakcí vodou, což je nanejvýš šetrný způsob, díky němu zůstávají zachovány všechny důležité látky. Nemají zpravidla žádnou silnou vůni.

Vliv stravy na kvalitu vlasů

Na kvalitě vlasů se odráží mimo jiné i to, co jíme. Pestrá strava se skládá z vyváženého množství uhlovodanů, proteinů, tuků, vitaminů, minerálních látek a vody.

Uhlovodany se v našem těle starají o přenos energie, tuky chrání vnitřní orgány a nervy, nenasycené mastné kyseliny podporují látkovou výměnu, proteiny vytvářejí protilátky, vitaminy posilují imunitu, zlepšují prokrvení a kromě jiného mají i vliv na zlepšení vývinu vlasových kořínků.

Absence vitaminu B 1 způsobuje vypadávání vlasů a maštění pokožky hlavy i vlasů, svědění, ekzémy, únavu.

Také chybějící vitamin E má vliv na zlepšení kvality vlasů. Při nedostatku minerálních látek dochází k oslabení tkání, vzniku alergií, vypadávání a lámání vlasů (zinek), růstu šedin. Odborníci (vlasologové) proto doporučují dostatečný přísun potravin bohatých na vitaminy (A, D, C, E), minerály a železo. Ideální jsou v přirozené potravě, ale v době oslabení organismu (v zimě, zjara, po nemoci) je možno jejich dodávku zvýšit užíváním multivitaminových prostředků. Ty je ovšem třeba zakoupit v lékárně a striktně dodržovat dávkování uvedené na příbalovém letáku.  Nezbytné je, aby dospělí vypili denně dva až tři litry nealkoholických tekutin.

S lidovými návody na přípravu rostlinných balzámů či přelivů na vlasy to je jako s recepty na přípravu koláčů – dům od domu se liší. Jejich obrovskou výhodou je, se jimi v podstatě nedá nic zkazit a jestliže se jeden elixír jinak výrazně neprojevil, nic nebrání vyzkoušet jiný. Lidová přírodní kosmetika má nejraději kopřivu dvoudomou. Poslední „novinkou“ je ostropestřec, který obsahuje nasycené mastné kyseliny a množství vitamínů.

Záleží i na dobrém hřebenu

Vlasy mohou trpět i mechanickým poškozováním. Nekvalitní hřeben dokáže česání proměnit v pozvolné ničení. Pro kvalitu hřebenu je rozhodující jeho zpracování. Ideální jsou hřebeny z rohoviny a kartáče s přírodními štětinami. Konce zoubků by měly být kulaté, aby vlasy nelámaly. Hřebeny i kartáče je nezbytné udržovat v čistotě.

Související

Váš názor