Pro závěsy a záclony platí obdobné pravidlo jako pro oděvy. Způsob čištění záleží zejména na materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Přesto se stane, že i při dodržování pracích postupů doporučených pro konkrétní textilii záclony po několika vyprání zašednou.
Jak vybělit záclony, které ještě „své“ neodsloužily? Existují nějaké speciální bělící prostředky na záclony? Nebo snad nějaké babské rady, jak vybělit záclony? Přinášíme pár vyzkoušených tipů
Bez bílých záclon ani ránu
V našich podmínkách je stále ještě zakořeněn názor, že záclona zútulňuje byt. České ženy tak byly zvyklé z bytů, v nichž vyrostly – od matek, babiček, prababiček. Moderní interiéry, kde jsou okna opatřena jenom žaluziemi, proto na někoho v prvním dojmu působí poněkud stroze a tak nějak „kancelářsky“. Proto textilní závěsy, záclonky, kanýrky, ladící nebo kontrastující, stále dokreslují atmosféru našich obydlí. A to přes skutečnost, že roste počet alergiků a ženám pečujícím o domácnost ubývá čas. Mnohé „paní domu“ se snaží dle rad lékařů omezit v bytě textilie lapající prach – vykazují za svůj práh koberce, závěsy, přehozy s vlasem. Zelenou mají žaluzie, renesanci prožívají rolety. Ovšem záclony, které lze jednoduše vyprat častěji, českým oknům stále kralují.
Proč záclony šednou?
I když byly záclony při nákupu sněhové bílé, po nějaké době zašednou, což hospodyňku mrzí. A ne pouze proto, že záclony na okna nejsou zrovna malou investicí. K jejich zešednutí mohlo přispět několik faktorů: příliš teplá voda při ranní, zakouřené prostředí, smog v ovzduší za oknem, málo kvalitní materiál, plynové topení… Někdy se stává, že zešedlou záclonu již nelze vybělit. Proto je třeba myslet na šednutí záclon hned od prvního praní a některé vyzkoušené triky používat okamžitě – jako prevenci proti zešednutí.
Jak vybělit záclony?
Profesionální metody
- Zaručenou cestou je využívat služeb a záclony si nechat vyprat a vyžehlit profesionální firmou. Má to několik háčků: jednak budete pár dní bez záclon a jednak tato služba není zadarmo a jednak prádelen (čistíren) rapidně ubývá. Výhodou je, že profesionálové obvykle vybělí záclony ke spokojenosti.
- Existují speciální prací prostředky, které jsou přímo určeny k praní a bělení záclon. Některé hospodyňky mohou namítnout, že příliš účinné nejsou, jiné jsou s nimi spokojeny. Ovšem ve výčtu prostředků pro bílé záclony je nelze pominout.
Jak vybělit záclony domácími prostředky?
Babské rady
- Jsou-li záclony z bavlny, můžeme je bez obav vyprat v pracím prášku s optickým zjasňovačem.
- Do prací lázně přidat kypřící prášek do pečiva (pozor, aby nebyl do perníku)
- Do prací lázně přidat prací sodu (koupí se v drogerii)
- Do máchací lázně přidat trochu modrého inkoustu (šmolka se už, bohužel, asi nikde koupit nedá)
- Do vody na praní přidat sůl
- Do vody na praní přidat ocet
- Záclony vyprat s přípravkem savo – perex
- Záclony před praním namočit na několik hodin do slané vody
- Do prací lázně přidat lahvičku pětiprocentního peroxidu vodíku
- Záclony namočit do roztoku mýdlových vloček s přidáním půl litru vodního skla (někdo radí litr). Nechat přes noc namočené, ráno stačí jen vymáchat.
Víte, že…
… záclony nesmíme prát ve vodě teplejší než 30 stupňů Celsia?
… záclony se neždímají?
… jestliže je pověsíme ještě mokré, nemusíme je žehlit?
3 komentáře
Tak nevím ale ať dělám co dělám nemůžu své záclony vybělit, pořád jsou jakoby našedlé. Už jsme zkoušela všechno včetně prášku do pečiva a sody.
Co zkusit citróóon?
Obávám se, že kyselina citrónová v tomto případě moc platná nebude…