Domů » Rakovina kůže příznaky

Rakovina kůže příznaky

od jezzina

Piha nezvyklého vzhledu, bradavice, mateřské znaménko či jiný nenadále vzniklý útvar na kůži může být prvním příznakem rakoviny kůže. Proto by lidé neměli případné změny na kůži a sliznicích zanedbávat. Rovněž kůže, jež je příliš vystavená slunečnímu svitu, obsahuje až desetkrát více mutací genů, jež vytvářejí příznivé prostředí pro vznik rakoviny kůže.

Příznaky a projevy rakoviny kůže

Rakovina kůže má mnoho podob. Za její předstadia se považují tak zvaná mateřská znaménka. Ta jsou převážně zcela nevinnými projevy, v nebezpečí se však mohou změnit, jestliže:

  • změní svou barvu,
  • začnou růst,
  • šupinatí,
  • svědí,
  • bolí,
  • krvácejí
  • či se podeberou.

Nejčastěji se vyskytují tak zvané basaliomy, které rostou velmi pomalu a nevytvářejí žádné metastázy. Tento nádor postihuje ve více než 70 procentech obličej a vyskytuje se především u lidí, kteří pracují venku.

Druhou formou jsou spinocelulární karcinomy, které pronikají více do hloubky a metastázují, a nejnebezpečnější jsou maligní melanomy, které rostou velmi rychle a rychle také metastázují.

Foto, jak vypadá maligní melanom

Maligní melanom foto

Maligní melanom foto

Zdroj obrázku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Melanom

Při včasném zpozorování nezvyklých projevů na kůži a včasné léčbě se dá téměř o každém onemocnění říci, že je léčitelné.

Rakovina kůže se velkým dílem objevuje u lidí starších padesáti let, a to na místech, jež jsou vystavena:

  • chronickému dráždění,
  • slunci
  • a jiným povětrnostním vlivům.

Přílišné slunění může způsobit rakovinu kůže

Sluneční záření má sice vynikající vliv na naši psychiku, může ale způsobit i velké problémy. Prokazatelně způsobuje rakovinu kůže. V posledních desetiletích tohoto onemocnění významně přibývá na celém světě.

Vznik rakoviny kůže usnadňuje už dříve poškozená kůže (nádory, jizvy) a především ultrafialové záření. Proto kožní lékaři důrazně varují před extrémním sluněním a pobytem v soláriích.

Pokud se bez „chytání bronzu“ neobejdeme, musíme dbát na to, abychom pokožku před sluněním ochránili opalovacími krémy, mléky a oleji s vysokými ochrannými faktory. V našich podmínkách se doporučují faktor 6 až 10, na horách či u moře, kde je ochranná vrstva ozónu řidší, nejméně 15, lépe kolem 20. Záleží také na fototypu – čím máme kůži světlejší, tím vyšší faktor volíme. Mažeme se důkladně po celém těle, po každém koupání či zpocení. V žádném případě nevystavujeme tělo prudkému polednímu svitu.

Je důležité se pravidelně prohlížet a dávat pozor na varovné signály. Mladí lidé by se měli důkladně prozkoumat pohledem i pohmatem každý měsíc, generace mezi 20 až 40 by měla toto prozkoumání svěřit odborníkovi aspoň jednou za dva roky a po čtyřicítce se vyplatí dermatologa navštívit každý rok.

Pokud na sobě najdeme něco nezvyklého, vyhledáme odborníka ihned. Je lépe jít k němu zbytečně než nechat dospět nemoc do stadia, kdy už je na pomoc pozdě.

Víte, že..

kult hnědé kůže přinesla do módy legendární Coco Chanelová? Opálená pružná těla krásných manekýnek vzbudila u široké veřejnosti senzaci. Možná ale, že už tenkrát dermatologům zatrnulo.

Související

Váš názor