Domů » Batikování trička: Návod

Batikování trička: Návod

od jezzina

Batikovaná trička procházejí všemi oděvními styly. Někdy je módní vlna vynese do popředí zájmu, ale nikdy nepadají do dolní úvratě. Při vlně módy nosí batiku všichni, kteří chtějí být „in“. Při vlně módního nezájmu nosí batiku ti, kdo ji mají rádi – a přitom je žádná „módní policie“ neodsoudí.

Protože batika nikdy není zavrženíhodná, lze ji požít i jako východisko z nouze – batikováním můžeme prodloužit život oblíbenému tričku (nebojiného kusu oděvu), na  kterém nějakým „záhadným“ nedopatřením vznikly neodstranitelné skvrny.

Nejen hippíci a rastamani…

Batikované tričko vůbec nemusí být oděvním kouskem, který kopíruje právě panující módu, ale batikované tričko ani nemusí značit naši sympatii s různými myšlenkovými směry, jejichž vyznavatelé batikovaná trička často oblékají: rastamani (rastafariáni, rastoši), pokračovatelé hippies, zelení, lidé aktivní v dětských neziskovkách a mladí dobrovolníci v neziskovém sektoru a podobně.

Tričko někdy batikujeme i z jiného důvodu – naprosto prozaického. Může se stát, že oblíbené, kvalitní a jinak dobré triko nechtěně zabarvíme – například při praní. Nebo nedodržíme předepsanou technologii praní a bílé triko zašedne. Prostě tričko už není barevně atraktivní, a nebo je dokonce nevzhledmé. Pak je batika záchranou.

Batika – vhodné materiály

Batikování patří mezi nejstarší výzdobné techniky zpracování látek. Batikování znamená zamezit proniknutí barvy ke světlejšímu základu textilu. Nejjednodušší batikování je technika vyvazované batiky. Hezkých efektů se dosáhne i jednoduchým skládáním.

batikování se hodí trička z bavlny nebo z bavlny s příměsí lycry. Nehodí se bavlněná trička s příměsí polyamidu nebo polyesteru – ta jednak barvu nepřijmou a jednak nesnesou teplotu varu, která je nezbytná – vlákna trička s takovou příměsí se teplotou zdeformují a tričko zůstane trvale pomačkané.

Tričko můžeme batikovat jednou barvou, více barvami, a nebo je můžeme obarvit a následně odbarvit. Před započetím práce musíme zvážit, kolik peněz do barvení chceme investovat – barva na textil něco stojí, tak aby se to vyplatilo. Případně před barvením probereme šatník, abych při jednom barvení případně obarvili ještě nějaké jiné oděvy nebo kousky bytového textilu.

Batikované tričko: Návod

Nejjednodušší technikou batiky je vyvazování. Nejsnadněji uděláme terče (kolečka), kterých docílíme tak, že kusek textili chytneme do špetky prstů, povytáhneme a kolem vzniklého cípku omotáme provázek (nebo vlnu, silnou přízi a podobně). Můžeme tak vyvázat víc menších koleček, a nebo jen jedno velké. Pak ovšem dbáme, aby byl střed vytaženého cípku uprostřed trička – aby bylo kolečko umístěno symetricky. V případě, že chceme mít terč na tričku umístěn asymetricky, musí být střed terče výrazně mimo střed trička – aby byl patrný záměr a výsledek nevypadal jako chyba.

Pruhované batikovano tričko

Další velmi jednoduchý vzorek jsou příčné proužky. Těch docílíme, že tričko (včetně rukávů) budeme vyvazovat po jeho šířce.

Kárované batikované tričko

Na pánská (chlapecká) trička se dobře hodí vzor kára. Tričko složíme jako harmoniku rovně po délce nebo šikmo (začneme rohem spodního okraje). Vznikne úzký dlouhý poskládaný balíček, který opět složíme jako harmoniku – po délce. Pak pevně ovážeme. Barva nejsilněji zabarví hrany a vzorek bude tvořit podélné nebo šikmé káro.

Pomačkání do „karbanátku“

Velmi efektní je vyvázání tak zvaného „karbanátku“ – tričko položíme na stůl a bez nějakého systému ho nahrneme ke středu – pomačkáme do plochého balíčku. Balíček opatrně ovážeme, aby zůstal plochý. Po nabarvení vzniknou nepravidelné, ale vkusné skvrny.

Barvení a praní

Svázané tričko vkládáme do horké barvy (nejlepší je klasická Duha nebo Iberie). Barvu rozděláme podle návodu na balíčku. Tričko obvykle musí projít varem. Po předepsané době tričko vyndáme a důkladně propláchneme pod tekoucí vodou. Teprve pak provázky odstraníme a znovu důkladně vymácháme.

Kdybychom chtěli mít tričko vícebarevné, postupujeme od světlejší barvy k tmavší. Je lepší, když mezi jednotlivým barvením triko uschne.

Nabarvené a suché tričko můžeme ovšem dotvořit i následným odbarvením. Suché batikované tričko několikrát přeložíme – klidně i nepravidelně, a stříkneme na ně savo z rozprašovače. Některé barvy se savem změní – modrá zčervená, khaki či zelená zežloutne. Vzniknou jednak moc pěkné barevné efekty, a také savo barvu na tričku zafixuje. Některé barvy mají ale natolik kvalitní pigment, že je neodbarvíme – třeba hnědá.

Musíme počítat s tím, že při prvních dvou třech praních bude batikované tričko pouštět barvu. Nejdřív ho tedy musíme prát odděleně, později s barevným prádlem.

Foto: Autorka článku

Související

Váš názor