35,7K
Zakládajícími členy Evropské unie (EU) bylo s roce 1952 šest států. V roce 2013, kdy do EU přistoupilo Chorvatsko, tvořilo evropský svazek 28 států.
S rozšiřováním se nespěchalo
- Tak zvanou „šestku“ zakládajících států Evropské unie, která byla ustanovena v roce 1952, tořily státy: Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Spolková republika Německo, Nizozemsko.
- V této sestavě fungovalo evropská společenství do roku 1973, kdy došlo k prvnímu rozšířění o Dánsko, Irsko a Spojené království Velké Británie.
- Za osm let, v roce 1981, se ke společenství evropských států připojily státy jižní Evropy: Řecko, Portugalsko a Španělsko.
V roce 1990 po sjednocení Německa došlo k rozšíření Evropské unie o bývalou Německou demokratickou republiku (pět spolkových zemí BRD). Nedošlo ovšem ke zvýšení počtu členských států.
- Až za 14 let – v roce 1995 – se Evropská unie rozrostla o státu ze severu Evropy – Finsko a Švédsko, a dále o Rakousko.
Norsko v té době na základě celostátního referenda již podruhé odmítlo připojit se k Unii. Z hospodářského hlediska ale Norsko nadále zůstalo členem Evropského sdružení volného obchodu.
- Pro naši Českou republiku byl významný rok 2004, kdy byla přijata do Evropské unie. Spolu s Českou republikou do EU v roce 2004 vstoupily státy Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.
- Od 1. ledna 2007 se členy Evropské unie staly Rumunsko a Bulharsko.
- Sedmé, a do současné doby (leden 20214) poslední rozšíření se uskutečnilo dne 1. července 2013. Součástí Evropské unie se stalo Chorvatsko.
Seznam členských států Evropské unie
Ke konci roku 2013 měla Evropská unie 28 členských zemí.
Členskými státy EU jsou:
- Belgie,
- Bulharsko,
- Česká republika,
- Dánsko,
- Estonsko,
- Finsko,
- Francie,
- Chorvatsko,
- Itálie,
- Irsko,
- Kypr,
- Litva,
- Lotyšsko,
- Lucembursko,
- Malta,
- Maďarsko,
- Nizozemsko,
- Německo,
- Polsko,
- Portugalsko,
- Rakousko,
- Rumunsko,
- Řecko,
- Slovensko,
- Slovinsko,
- Španělsko,
- Švédsko,
- Velká Británie.