Ve většině úředních formulářů, zejména v takových, kde požadujeme nějakou výhodu nebo využíváme svého práva, je nutno vyplnit kolonku státní příslušnosti. V některých formulářích je dotazováno naše státní občanství. A v některých, zejména statických formulářích je požadována naše národnost. Co napsat, jsme-li takto dotazováni?
Co je státní příslušnost?
Jestliže máme v nějakém dotazníku vyplnit kolonku státní příslušnosti, vyplňuje se název státu, ve kterém má člověk občanství. A naopak – státním občanstvím je míněna příslušnost ke konkrétnímu státu. Jestliže nevíme, jakou máme státní příslušnost, stačí se podívat do občanského průkazu, je to tam uvedeno jako čtvrtý údaj svrchu – státní občanství/nationality.
Občané České republiky do kolonky státní příslušnosti uvádějí „Česká republika“. Mezinárodní kód pro českou státní příslušnost je CZE, Česká republika, Czech Republic.
Česko nepsat
V době existence československého státu bylo možno do rubriky státní příslušnosti uvádět buď celý název státu (Československá republika, Československá socialistická republika a jeho zkratky ČSR či ČSSR), a nebo bylo možno státní příslušnost vypsat oficiálním jednoslovným názvem Československo. Protože Česká republika nepoužívá žádného jednoslovného pojmenování, nelze pro označení státní příslušnosti napsat například neoficiálně používaný výraz Česko.
„Je ovšem třeba chápat toto „krátké“ pojmenování jako méně oficiální, a proto ho neužívat v textech oficiálního (úředního) rázu; v takových doporučujeme užívat dvojslovného pojmenování Česká republika.“ Naše řeč, ročník 82 (1999), číslo 1
Proč chtějí instituce znát státní příslušnost?
Příslušnost ke státu uvádíme zejména proto, aby bylo průkazné, že jsme oprávnění využívat výhod státního občanství:
- přihlášení do zdravotního a sociálního systému,
- přihlášky do škol,
- žádost o vystavení souhlasu s podnikáním (ať už se jedná o jakoukoliv formu),
- žádost o vystavení cestovního pasu, řidičského a jiného průkazu (pilotního),
- žádost o provedení svatebního obřadu, registrovaného partnerství, pohřbu a podobně.
Národnost si můžeme zvolit sami
Státní příslušnost není totéž jako národnost. V současné kosmopolitní a demokratické společnosti je otázka národní příslušnosti (národnosti) v podstatě chápána jako záležitost vlastního cítění a volby.