Domů » Kombinace barev oblečení: Jak kombinovat oblečení

Kombinace barev oblečení: Jak kombinovat oblečení

od jezzina

Příroda nám nemůže být ve všem vzorem. Alespoň co se oblečení týká. Například papouškům jejich pestré peří náramně sluší. Ale běda, kdybychom se řídili jejich vzorem a své oblečení zkombinovali v podobných barvách.

Při kombinaci barev oblečení se řídíme tím, co „pasuje“ k našemu barevnému typu. Musíme ale přiznat, že jistou roli hraje i panující móda. A nad vším stojí příležitost, pro kterou se oblékáme. I barvy mají i svou „profesionální“ charakteristiku, která zvyšuje nebo naopak omezuje možnost jejich použití.

Jak kombinovat barvy oblečení

Dělení barev na vhodné či méně vhodné vyplývá z jejich psychologického a symbolického významu. Rok co rok studují módní návrháři vzorkovníky barevných odstínů, aby jejich návrhy byly právě „in“. Vždycky obsahují barvy a vždycky zvítězí neutrální tóny. Jestliže pro volný čas a zábavu můžeme obléknout vlastně cokoliv, co se nám líbí, v čem se nestydíme vyjít, o čem se domníváme, že nám sluší, pro formální příležitosti platí určitá pravidla. A formální příležitostí je oblečení do práce. Zejména jsme-li na pozici, kde se musíme stýkat s lidmi – ať již z firmy, a nebo (o to víc) s klienty. Ono i oblečení hovoří za nás.

Černá

  • O černé se tvrdí, že nepodléhá módě a je vhodná pro všechny příležitosti. Na okolí však může tato elegantní barva působit také trochu depresivně, protože je spojována se stářím, zármutkem a smrtí. Ti, kteří se ve své práci potkávají s mnoha lidmi, by ji proto měli používat pouze na část svého oblečení nebo na doplňky.

Červená

  • Červená barva je výrazná, hovoří se o ní jako o barvě srdce a ohně, dokonce je pokládána za symbol sexuality a agresivity. Na upoutání pozornosti proto postačí, je-li použita decentně na kravatě nebo na dámské halence či šátku.

Modrá

  • Modrá barva je pokládána za uklidňující barvu, světlé odstíny působí mladistvě a optimisticky, proto jsou vhodné například pro pánské košile. Tmavě modrá se často používá na pánské obleky či dámské kostýmy, nedoporučuje se však v případě, pracujete-li v tvůrčí oblasti. Milovníci tmavě modré totiž bývají spíš než za tvořivé typy pokládáni za „konzervy“. Námořnická modř je z profesionálního hlediska velmi oblíbená, je však třeba doplnit ji další barvou, která jí dodá atraktivnost, a sáhnout po kvalitním materiálu, jinak vypadá lacině.

Zelená

  • Zelená barva může mít mnoho odstínů a možností, ale pro profesionální použití se příliš nehodí, což je případ především pánských obleků. Tvrdí se, že ji často nosí nudní a stydliví lidé.

Hnědá

  • Kdo má rád konzervativní oblečení, může sáhnout i po oblečení v tmavě hnědém provedení s nádechem dočerna, ovšem lépe působí hnědá na kožených doplňcích.

Šedá

  • Pokud se šedá barva doplní další barvou, která ji zvýrazní, je vhodná pro mnoho příležitostí, a to jak pro ženy, tak pro muže. S módním střihem může vypadat i velmi atraktivně a elegantně, není však vhodná na doplňky.

Bílá

  • Je velmi vhodná na košile a halenky, nikoliv na celé oblečení. Vyžaduje velkou „pořádkumilovnost„, a tak by si ji měli dopřát jen ti, kteří nemají v tomto směru žádné problémy.

Žlutá

  • Stejně jako zelená i žlutá barva může mít více odstínů: od „kyselé“ citronové až po teplou „sluneční„. Mají ji rádi veselí a optimističtí lidé, ale k obchodnímu jednání se nehodí. V kombinaci s černou může působit až agresivně, protože se běžně používá pro výstrahu například na silnicích.

Oranžová

  • Na okolí sice působí sympaticky, ale spíš se hodí na pracovní oblečení. Pokud nejste právě popeláři nebo metaři, je skoro nepoužitelná, a to dokonce i na kravatu.

Související

Váš názor