Domů » Nejvyšší hora světa

Nejvyšší hora světa

od jezzina

Nejvyšší horou světa je Mount Everest. Měří 8848 metrů nadmořské výšky. Mount Everest se nachází v asijském pohoří Himaláje, které je (nejen díky Everestu) nejvyšším světovým pohořím. Mount Everest byl poprvé prokazatelně zdolán novozélandským horolezcem Edmundem Hillarym nepálským šerpou Tenzingem Norgayem, a to v roce 1953. Z hlediska správního uspořádání leží Mount Everest v Nepálu.

Nejvyšší hora světa: Business se smrtí

Mount Everest stále láká – připravené sportovce, ale bohužel i nezodpovědné „dobrodruhy“. Cesta na nejvyšší horu světa už stála od roku 1922 více než dvě stovky lidských životů. Bohužel, některé cestovní kanceláře slibují účastníkům komerčních expedic na nejvyšší světový vrchol Mount Everest (8848 m) v Himálaji nemožné. Výstup jim líčí málem jako zdravotní procházku a nezodpovědně jim slibují stoprocentní úspěch. Na toto nebezpečí upozorňují nejzkušenější horolezci z celého světa. Většina smrtelných úrazů se stává v „zóně smrti“ nad 8000 metrů, kde je v případě úrazu jakákoli pomoc vyloučena a kde zmrzlá těla mrtvých horolezců zůstávají navěky ležet jako varovná znamení všem, kdo by nebezpečí na Everestu podcenili. Většina obětí z posledních let pochází z komerčních expedic.

Zdolání nejvyšší hory světa

Dne 29. května 1953 v půl jedenácté stanul Novozélanďan Edmund Hillary v doprovodu šerpy Tenzinga Norgaye na nejvyšším vrcholu světa. Teprve přistání na Měsíci se o 16 let později postaralo o podobnou slávu.

Perličky z prvovýstupu

  • Když se oba horolezci dostali na vrchol světa, Hillary vytáhl fotoaparát z bezpečného úkrytu spodní bundy a vyfotografoval Tenzinga na vrcholu se zdviženým cepínem s vlajkami OSN, Indie, Nepálu a Velké Británie, které se třepotaly ve větru.
  • Tenzing vykopal na nejvyšší hoře světa do sněhu malou díru. Uložil do ní několik kousků čokolády a další jídlo, což byly malé dárky určené bohům, kteří, jak věřil, občas na vrcholu Everestu pobývají.
  • Hillary stoupal v kožených botách, které sice byly pohodlnější než ty současné, měly však spoustu nevýhod. Byly těžké, v nižších polohách snadno nasákly vodou a při stoupání pak namrzaly. Šněrování bylo složité, návleky na boty z celtového plátna těžké.
  • Fyziolog výpravy jim kladl na srdce, že největším rizikem pro horolezce ve velkých nadmořských výškách je dehydratace. Proto předchozí noc pili velké množství horkého citrónového čaje. Na vrchol dorazili s plnými močovými měchýři. „I když jsem nejvyšší hoře právě vzdal úctu,“ napsal Hillary, „neměl jsem na vybranou a musel se na ni vyčurat.“
  • Na vrcholu nejvyšší hory světa strávili patnáct minut a potom se vydali na zpáteční cestu.
  • Když se Hillary vrátil z výšin Himálaje, ocitl se v londýnských salonech, kam zpráva o prvním zdolání Mount Everestu dorazila v předvečer korunovace Alžběty II. Krátce nato už Edmund Hillary stál před mladou královnou, která jej povýšila do šlechtického stavu – stal se z něho sir Edmund.

První pokořili nejvyšší horu světa

  • Sir Edmund Hillary se narodil na Novém Zélandě, v odlehlém koutě britského impéria, 20. července 1919 a zemřel 11. ledna 2008 v Aucklandu.
  • Nepálský šerpa a horolezec Tenzing Norgay zemřel 9. Května 1986, jeho datun ani rok narození nebyly známy.

Související

Váš názor