Kravata není jen obyčejnou součástí pánského oblečení. Vydává i určité poselství o tom, kdo ji nosí. Záleží nejen na výběru materiálu a desénu kravaty, ale rovněž na způsobu jejího vázání. Uvázat si kravatu by měla být dovednost každého muže. I když kravaty do jisté míry podléhají módě, kravatové uzly se nemění. A obecné zásady vázání kravaty platí vždy, ať „frčí“ kravaty široké či úzké, strakaté nebo jednobarevné.
Jak si uvázat kravatu? Existuje několik typů uzlů, ovšem záleží také na materiálu kravaty a typu košilového límce.
Proč si muži vážou kravaty?
Historie kravaty sahá do 17. století. Jako výraz nesouhlasu s nespravedlivou popravou povstalců nosili ve Francii žijící chorvatští vojáci na krku smyčku – symbol oprátky. Stala se z toho móda, jen provaz byl nahrazen hedvábnou stuhou. Protože Chorvat se francouzsky řekne Croatte, přeneslo se jméno národnosti i do označení oděvního doplňku. A kravata v pánském šatníku už zůstala. Dokonce se stala jeho oficiální součástí. I v současné době jsou situace, kdy je kravata nutností a přítomnost muže bez kravaty je nepřístojná, až nepřípustná.
Muž si kravatu vždy váže sám
Uvázat si kravatu patří k všeobecným mužským dovednostem. Pravý muž by neměl žádat ženu (matku, sestru, partnerku, manželku), aby mu uvázala kravatu. Důležitý je také výběr kravaty. Velikost kravaty (přes proměnlivost módy) by měla být ve správném poměru k tělu.
- Muži drobnějších postav by si neměli pořizovat široké kravaty, ale ani kravaty s velkými vzory a uzly.
- Zpravidla se doporučuje, aby šířka kravaty odpovídala šíři klop.
- Ke klasice patří proužky, často inspirované anglickou módou.
- Kravaty v sytých barvách by měli volit především muži s tmavými vlasy a výraznýma hnědýma očima.
- Kravata nejlépe sluší v kombinaci s bílou košilí.
Kravatu uvázat, ale pak zase rozvázat
A jak si kravatu uvázat? Existuje několik typů uzlů a záleží na celkové pevnosti kravaty a typu košilového límce. Pevná kravata ušitá z hrubého materiálu stačí uvázat jednoduchým uzlem tak zvaným polowinsdorvským, oproti tomu jemná kravata z tištěného polyesteru potřebuje klasický winsdorfský uzel.
Nejde jen o to zvládnout patřičné kličky, jimiž se vytvoří žádoucí uzel, ale musí mít i odpovídající velikost. Je potřeba přesně vědět, v kterém místě se kravata musí vázat. Za velký prohřešek mnoha mužů je považováno, když jejich vázanky nesahají až do pasu.
Když si muž kravatu při převlékání sundá, rozváže uzel a kravatu pověsí. Kravatu nikdy neukládá uvázanou. Taková „navěky“ uvázaná kravata pak mužovi navodí vzhled „komunistického aparátníka 70. let“ nebo uváleného pobudy.
Klasický winsdorfský uzel
- Kravatu položíme kolem krku, širší konec by měl být asi o třicet centimetrů delší než konec úzký.
- Širší konec překřížíme přes úzký, úzký je vespod, široký nahoře.
- Širším koncem obtočíme úzký konec a vzniklým „okem“ pod límcem ho protáhneme, takže bude širší konec lícovou stranou navrchu.
- Širší konec kravaty srovnáme na levou stranu.
- Širší konec kravaty přetáhneme pod úzkým koncem na pravou stranu a zpět skrz oko mezi límcem a kravatou na pravou stranu tak, aby rub kravaty byl směrem od našeho těla.
- Širší konec kravaty přetáhneme přes užší konec z pravé strany na levou.
- Pak znovu provlečeme široký konec kravaty skrz oko mezi kravatou a límcem.
- Protáhneme širší konec kravaty dolů skrz přední část uzlu.
- Utáhneme uzel kravaty směrem k límečku – oběma rukama a podle vůle krku.
Uzel nesmí být ani příliš volný, ani škrtit.
Jak uvázat kravatu na 85 způsobů
I vědci zřejmě považují uvázání kravaty za obtížný úkol. Dva fyzikové z britské Cambridgeské univerzity se tomuto tématu před časem usilovně věnovali. Využili matematických modelů, které se jinak používají pro záznam náhodných pohybů. Zjistili, že běžnou kravatu je možné upevnit pod krkem za použití 85 různých uzlů. Když je však podrobili analýze s ohledem na jejich šířku, délku a symetrii, usoudili, že vzhledných je pouze deset uzlů, z nichž ovšem čtyři se už často používají.
Ilustrační foto: sxc.hu