Zahalená tajemstvím a obestřená mýty – taková je pro většinu lidí francouzská Cizinecká legie. Založena byla francouzským králem Ludvíkem Filipem 10. března 1831 a tehdejší parlament rozhodl, že cizinecká legie smí být nasazována pouze mimo francouzské území.
Cizinecká legie: kázeň, řád a čest
Cizinecká legie si získala respekt jako jedna z nejschopnějších bojových jednotek světa. A to i přes to, že ze začátku k ní byli francouzští důstojníci posíláni hlavně za trest. Legie byla určena zejména pro službu v Alžírsku a v Africe, kde měly regulérní francouzské jednotky velké ztráty zapříčiněné jednak boji, ale hlavně nemocemi.
Služba v cizinecké legii byla, stejně jako je dnes, tvrdá.
- Legionáři byli a jsou nasazováni do předních linií a na ty nejnebezpečnější operace.
- Pověstné je tvrdé vyžadování kázně a dodržování zásad cti.
- Zároveň je vyžadováno i ctění historie.
- Stejně tak v legii, jejímž heslem je „Legio Patria Nostra“ (Legie, naše vlast), platí, že žádný legionář, ať mrtvý nebo zraněný, nesmí zůstat ležet na bitevním poli. Vždy ho jeho spolubojovníci musejí odvést.
Vstoupit do francouzské Cizinecké legie dnes není tak jednoduché. Zájemců je několikrát více, než legie přijímá. Každý žadatel musí projít tvrdými fyzickými a psychickými testy.
Jednou z rozšířených představ je, že v legii se mohou před spravedlností schovat zločinci. Ve skutečnosti je legie napojena na Interpol a každý zájemce o službu je prověřován.
Přes cizineckou legii k občanství
Když zájemce projde všemi testy a prověrkami, může si změnit jméno a národnost. A po několikatýdenním náročném výcviku složí zájemci přísahu. Smlouva se většinou podepisuje na pět let a poté může legionář získat francouzské občanství. V legii nesmějí sloužit žádní Francouzi, vyjma důstojníků. Přesto mnozí Francouzi toto nařízení obcházejí a do legie vstupují například jako Belgičané. Legionáři dnes slouží zejména v Africe, Tichomoří a v Latinské Americe.
Kodex Cizinecké legie
1. Legionáři, dobrovolně, věrně a se ctí sloužíš Francii.
2. Každý legionář je tvým bratrem ve zbrani, bez ohledu na jeho národnost, rasu a vyznání. Budeš to dávat najevo neochvějnou a přímo projevovanou solidaritou, která k sobě pojí členy rodiny.
3. Disciplína a přátelství jsou tvojí silou, stejně jako úcta a respekt k nadřízeným a k tradicím legie, odvaha a loajalita jsou tvými ctnostmi.
4. Jsi hrdý na svůj status legionáře a dáváš tuto hrdost najevo svým vždy bezvadným zevnějškem, svým chováním, vždy ctihodným, avšak skromným, a vždy dokonalým osobním pořádkem.
5. Jako elitní voják budeš cvičit s vervou, budeš přechovávat svoji zbraň, jako by byla tvým nejcennějším majetkem, a budeš své tělo udržovat za všech okolností ve vrcholné kondici.
6. Když je ti zadán bojový úkol, bude pro tebe posvátný a splníš jej až do úplného konce za jakoukoli cenu.
7. V boji budeš jednat bez nenávisti a aniž bys ve svém úkolu nacházel zálibu. Budeš ctít poraženého nepřítele a nikdy neopustíš své raněné nebo padlé; za žádných okolností se nevzdáš své zbraně.
Zdroj: S využitím archivu autorky (František Šulc)