Frankfurtskou polévku si bohužel velmi často představíme jako načervenalou tekutinu, v níž řídce plavou ojedinělé kousky rozvařených koleček párků, čpící polévkovým kořením a nedovařenou moukou. Tak nám, bohužel, bývala velmi často servírována ve školních a závodních jídelnách nebo v levných bufetech. Frankfurtská polévka našich babiček ale byla poctivá a ve výsledku skutečně delikátní. Jak se frankfurtská polévka našich babiček připravuje?
Sytá a vydatná polévka
Frankfurtská polévka je sytá, proto se většinou připravuje jako menší samostatné jídlo – třeba na večeři, vydatnou přesnídávku (když není čas na polední oběd), lunch. Pak se k ní podává pečivo – bílé (rohlík, houska) nebo chleba. Nebo se frankfurtská polévka vaří, když jako hlavní jídlo k obědu připravujeme sladké jídlo: nákypy, žemlovky, buchty, koláče, dukátové buchtičky, škubánky a podobně.
Frankfurtská polévka našich babiček
Frankfurtská polévka se vaří na tak zvaném gulášovém základu, který tvoří na vepřovém sádle osmažená cibule, a mletá červená paprika. V základu se lehce orestuje kořenová zelenina a na kolečka nakrájené párky – správně by měly být frankfurtské (tenké, libové a paprikou kořeněné). Jestliže je nemáme, požijeme jiné párky. Máme-li tenké, neloupeme je. Jestliže použijeme silné párky (typu liberecký), oloupeme je. Do frankfurtské polévky dále patří na kostičky nakrájené syrové brambory, které se vaří zvlášť (pak se do celkového množství přidá i odvar z brambor). Polévka je zahuštěna buď moukou orestovanou společně se základem, případně světlou jíškou připravenou ze sádla a hladké mouky. Při výrobě frankfurtské polévky našich babiček se nepoužívá obligátní polévkový koncentrát v kostce (plný „eček“), ale základ se zalévá masovým vývarem. Na závěr se polévka dochutí drceným česnekem, mletým pepřem, malým množstvím na drobné kousky nakrájené a částečně vyškvařené uzené slaniny (špeku) a zelenou petrželí, případně i libečkem.
Suroviny na pět porcí
- Párky jemné 150 g, brambory 300 g, sádlo škvařené 50 g, 1 střední cibule, hladká mouka 50 g, mletá paprika 12,5 g, masový vývar 1400 ml, slanina bez kůže 25 g, menší mrkev, menší petržel, malý kousek celeru (celkem asi 100 g), česnek, sůl, pepř, petrželka, libeček.
Frankfurtská polévka: Pracovní postup
- Cibuli oloupeme a nakrájíme na drobno.
- Dáme smažit na sádlo.
- Zároveň na velmi malé kousky nakrájíme nebo na struhadle nastrouháme kořenovou zeleninou a přidáme k cibuli.
- Párky nakrájíme na tenká kolečka (silné na čtvrt kolečka) a přidáme k zelenině.
- Stále mícháme.
- Přisypeme mouku, mícháme a restujeme.
- Pak zalijeme masovým vývarem.
- Přivedeme k varu, mícháním zkontrolujeme, že není nic přichyceno na dně hrnce.
- Stáhneme teplotu a necháme volně pomalu provářet.
- Brambory oloupeme, nakrájíme na malé kostičky, zalijeme vodou, jen aby byly potopeny, a uvaříme do měkka.
- Pak i s vodou přilijeme k polévkovému základu,
- přidáme drcený česnek (dva tři stroužky nebo podle obliby),
- pepř
- a ještě chvíli společně prováříme.
- Ochutnáme, případně dochutíme solí.
- Můžeme přidat i trochu pálivé papriky (když nevaříme pro děti).
- Na talíři sypeme zelenou petrželí a jestli máme, tak i libečkem.
2 komentáře
Recept skvely, polevka se mi vydarila. Jen mi chybi KDY se pridava mleta paprika. Slepe jsem nasledoval recept a papriku jsemm pridal a po pridani vyvaru. Verim ze paprika by mela jit spolu se zeleninou a zarestovat ji.
Frankfurtská polévka se vaří… atd. Tam je řeč paprice.