Domů » Digitalizované matriky

Digitalizované matriky

od jezzina

Digitalizované matriky jsou úžasným pomocníkem nejen pro profesionální historiky a badatele. Mohou je používat i amatérští „rodopisci“, tedy lidé, kteří chtějí vypátrat kořeny svého rodu a případně je sestavit do rodokmenu. Archivy, které digitalizovanými matrikami disponují, případné zájemce o údaje informují, jak se v prostředí digitální matriky „pohybovat“. Na stránkách archivů bývají „uživatelsky přívětivé“ manuály, podle nichž získá zájemce základní přehled.

Digitální matriky: Vymoženost doby

Zdigitalizovat historické matriční knihy a tak je dát veřejnosti k dispozici – bez stínu obav o jejich zničení – to je počin nesmírné ceny. Za určitých a splnitelných podmínek jsou staré matriční knihy k dispozici každému, kdo má z jakéhokoliv důvodu zájem do nich nahlédnout. Protože první dvě dekády 21. století poznamenala vlna zvýšeného zájmu o amatérskou „rodopiseckou“ činnost, jsou digitální matriky báječným zdrojem informací při pátrání po historii vlastního rodu, případně i pro sestavení rodokmenu.

Kde hledat

  1. Jestliže chceme pátrat po svých předcích, musíme vědět, v jakém regionu žili – respektive narodili se, oženili a zemřeli.
  2. Pak najdeme webové stránky příslušného státního archivu. Sídlí obvykle v okresních a krajských městech, ale i jinde. Například státní archiv pro region bývalého Východočeského kraje (podle dnešního správního dělení to jsou kraje Pardubický a Královéhradecký) sídlí v Zámrsku.

Ale na internetu jsou příslušné státní archivy snadno k dohledání.

Digitální podoba matrik

Matriky, které jsou digitalizované, jsou převedeny do formátu JPG. Jedná se tedy o „obrázkové“ soubory a samozřejmě z nich není možno kopírovat text. Po stažení je možno si je prohlížet buď v jednoduchém prohlížeči nebo v nějakém programu na úpravu fotek.

Matriky, které už mají svou digitální podobu, nejsou nadále poskytovány k badatelským ani jiným účelům. V badatelnách je možno prohlížet je jen prostřednictvím počítače nebo na čtečkách mikrofilmů.

Stačí číst manuály

  • Na stránkách archivu bude v menu nabídka digitalizovaných matrik, například „Matriky-online“ nebo podobně.
  • Obvykle se tam najde manuál, který úplného začátečníka provede nutnými úkony.
  • Jestliže se podle nich zájemce o prohlížení digitálních matrik není schopen řídit, je mu nabízena možnost písemně se obrátit na příslušnou badatelnu (bývají tam e-mailové adresy).
  • Pro stažení digitalizovaných matrik je třeba nejdřív otevřít inventární seznam matrik regionu.
  • K dispozici bývají například mapy s místy římskokatolických farních úřadů, evangelických sborů a civilních úřadů (potřebné pro zápisy sňatků).

Digitalizovaných matrik přibývá

Provozovatelé serverů, na nichž jsou digitální matriky umístěny, ve svých pokynech pro uživatele připomínají, že pro stahování souborů je lepší mít stabilní internetové připojení a pro větší komfort prohlížet digitální matriky na velkém monitoru. Stahovat není možné matriky, u nichž dosud neprošla lhůta, daná zákonem o matrikách (100 let u narozených, 75 let u oddaných a zemřelých).

Související

Váš názor