Domů » Účesy z krátkých vlasů

Účesy z krátkých vlasů

od jezzina

„Dlouhé vlasy, krátký rozum,“ odsoudil podle báje rozezlený rolník Rozhoň kněžnu Libuši, když nesouhlasil s jejím rozsudkem o hranici pozemku. Tato věta zazněla i ve Škroupově zpěvohře Libušin sňatek, a zlidověla. A tak už od dob národního obrození leckterá žena zatoužila vlasy si ostříhat. Ale až v době převratných společenských změn po první světové válce byly účesy z krátkých vlasů ženám tolerovány. Dnes už to tak nechápeme, ale účesy z krátkých vlasů byly jedním z prvních vlaštovek genderové rovnoprávnosti.

Účesy z krátkých vlasů: Historie

  • Krátké vlasy u žen byly v hluboké minulosti znakem veřejné pohany. Ženy nevěrné a jiné prostopášnice v sexuální sféře bývaly potrestány tím, že jim byly ostříhány vlasy.
  • Přesně na druhém pólu stály jiné krátkovlásky – řeholnice. Vypráví se, že i Johanka z Arku si ostříhala vlasy jako důkaz toho, že se vzdává svého ženství a jde do boje.
  • Když později začaly vznikat různá sociální zařízení pro děti a mládež sirotčince, slepecké ústavy, ale i „polepšovny“, bývaly v nich dívky také stříhány nakrátko. To ale bylo z praktického či hygienického důvodu – v dlouhých vlasech se držely vši.
  • Na konci 19. století se stříhaly nakrátko některé svobodomyslné umělkyně, spíš to ale byly ženy lesbické nebo transsexuální.
  • Během první světové války, kdy byl nedostatek mužských odborníků, začaly ženy zastávat i mužské profese a mnohé si zkrátily vlasy spíš z praktických důvodů.
  • V roce 1915 šokovala americká tanečnice Irene Castle, která si nechala ostříhat první bubikopf, a to už byl módní počin.
  • Po první světové válce došlo k výraznému zrovnoprávnění žen (ačkoliv dnes bychom se „výsadám“ smáli). Móda se rozvolnila, ženy odložily korzety a oblékly podprsenky, zkrátily si sukně a zkrátily si i vlasy. Vzorem byla pařížská módní návrhářka Coco Chanel, která sama nosila krátký účes a všechny její manekýny nebo postavy na kresbách módních návrhů měly krátké vlasy.
  • Další krátkovláskou, která pobláznila svět, byla americká herečka Colleen Moore, která se v roce 1923 objevila na filmových plátnech se střihem už docela chlapeckým.
  • K image tanečnice  Josephiny Baker kratičký a bílkem na lebku přilepený účes z krátkých vlasů neodmyslitelně patří.

Dámské střihy krátkých účesů

1923 až 1927 účesy z rovných vlasů (mikádo), tupý střih (bubikopf, bob), pážecí účes s podtočenámi konci
1927 až 1930 střih docela chlapecký, vystříhaný do ztracena
1930 až 1935 vlasy se sice stříhaly, ale nechávaly se se trochu delší, ondulace železem (kulmou) ,vodová ondulace
1935 až 1940 typické zastřižené účesy českých hereček: Baarová, Mandlová, Gollová
1940 až 1945 za války se móda nijak výrazně nevyvíjela
1945 až 1950 ruličky sepnuté nad ušima, délka po krk
1954 střih na účes Říman – husté krátké kudrlinky po celé hlavě

Vidal Sassoon: Revoluce v dámských krátkých účesech

Nad krátkými vlasy se už nikdo nepozastavoval. Ale krátké účesy vyžadovaly stálou péči – trvalou a vodovou ondulaci, tupírování, tvarování pinetkami. Až se objevil „zázračný“ kadeřník, který dal konečně krátkým ženským účesům volnost – Vidal Sassoon.

Vidal Sassoon uvedl do světa péče o vlasy účesy, jejichž základem je perfektní střih. Při jejich domácí údržbě stačí „wash and go“, umýt a jít. Jeho výtvory známé jako „rozcuchaný účes“, se pro milióny žen staly opravdovým osvobozením a setkaly se s nadšeným přijetím.

Se závislostí na kadeřníkovi byl konec. Nové Sassoonovy modely po umytí samy vytvářely účes. Jednalo se o linie s dokonale vystřiženými zátylky – modely, které lze různě obměňovat.

Související

Váš názor