Domů » Výborný kynutý houskový knedlík

Výborný kynutý houskový knedlík

od jezzina

Pokud budeme hledat na české kuchyni něco typického a nezaměnitelného, pak jsou to knedlíky. Nejoblíbenější jsou kynuté houskové knedlíky, které se podávají jako typická česká příloha k masům a omáčkám. Kynutý houskový knedlík byl kdysi považován za prubířský kámen zdatnosti kuchařky. A snad právě proto mají některé kuchařky před kynutým knedlíkem takový „respekt“, že jej raději kupují. Není třeba. Domácí kynutý houskový knedlík je mnohem chutnější, jsou v něm jen poctivé suroviny. Je levnější a výroba není vůbec těžká.

Kynutý houskový knedlík

Kynutý houskový knedlík se nejčastěji vaří v podobě dlouhé „šišky“, která se pak krájí na plátky. Těsto na kynutý houskový knedlík se zadělává z mouky, droždí, tekutiny, vejce a z na kostičky nakrájeného pečiva. Poměry dodržujeme podle konkrétního receptu. Recepty mohou být různé. Nejprve se smíchá mouka s kostičkami pečiva, poté se přilije v tekutině vzešlé droždí a vejce. v současné době není vůbec žádný problém dobře vypracovat těsto určené ke kynutí. V jiných receptech se pečivo přidává až po vykynutí (například v podle klasického receptu z kuchařky Vaříme zdravě, chutně a hospodárně. Práci nám velmi usnadní hnětače (ruční, stolní, případně i v domácí pekárně). Pak těsto necháme kynout, až zvětší objem asi o polovinu. Vytvarujeme podlouhlé šišky, aby byly po celé délce stejně silné. Pak uvaříme, okamžitě propíchneme nebo překrojíme, pak krájíme na plátky, nejlépe překříženou režnou nití.

Kynutý houskový knedlík: Obecná pravidla

  • Houskové knedlíky můžeme zadělávat mlékem, vodou nebo sodovkou. Někdo přidává do těsta jen žloutky, někdo celá vejce. Těsto je třeba hníst tak dlouho, až se nelepí na stěny mísy.
  • Kostičky pečiva, které přidáváme do těsta i pro zkypření, budou chutnější, když je předem opečeme na másle.
  • Před vložením do vody knedlíky vyválíme na pomoučeném prkénku nebo uhladíme namočenou rukou.

Vaření

  • Hrnce (kastroly) na vaření knedlíků vybíráme velké, abychom je mohli naplnit dostatečným množstvím osolené vody.
  • Knedlíky vždy vkládáme do vroucí vody a necháme plný příkon, aby se voda zchlazená vložením knedlíků začala hned vařit. Jakmile začne znovu vřít, uvolníme knedlíky opatrně vařečkou ode dna a mírně snižíme příkon.
  • K vyjímání uvařených knedlíků slouží drátěná naběračka, speciální kráječe s držadlem nebo si pomůžeme dvěma talířky.
  • Po vyjmutí knedlíky ihned nakrájíme nebo rozpulíme, případně propícháme špejlí či vidlicí. Vyběhne z nich pára a nesrazí se.
  • Uvařené knedlíky můžeme po vychladnutí zmrazit a podle potřeby později ohřát v páře.

Klasický recept na kynutý houskový knedlík

  • 0,5 kg hrubé mouky, čtvrt kávové lžičky soli, 1 žloutek, ¼ až 3/8 l mléka, 10 g droždí (čtvrt kostky), 200 g žemlí.
    Příprava: Mouku prosejeme, smícháme se solí. V asi 1 dcl vlažného mléka rozmícháme lžičku mouky bez soli a droždí. Ve zbylém mléku rozkvedláme žloutek. Vzešlý kvásek vlijeme do mouky a vypracujeme hladké těsto, které se nechytá stěn mísy a dělá puchýře. Poprášíme moukou a necháme asi hodinu kynout. Pak do těsta vmícháme na drobné kostky nakrájené, případně na másle trochu osmažené žemle. Z těsta vypracujeme dvě šišky velikosti asi 20 krát pět centimetrů. vložíme do vroucí vody.
    Vaříme 15 minut po jedné straně, pak otočíme a ještě dál vaříme asi deset minut.

Foto: (jez)

Související

Váš názor