Domů » Krize středního věku u mužů i žen

Krize středního věku u mužů i žen

od jezzina

Kritický věk, druhá puberta, chytání druhého dechu. Krize středního věku se nazývá různě. Co to znamená? Jak se krize středního věku projevuje? A postihuje krize středního věku stejně muže jako ženy? Nejvýstižnější pojmenování tohoto životního období je syndrom zavírajících se dveří. Postihuje obě pohlaví, ale je typičtější pro muže. Ti mají najednou pocit, že jim ubývá schopností – zejména v erotické oblasti – spektrum možností se zužuje, pociťují blížící se stáří. Tyto pocity mohou vyústit až v úzkostné poruchy či deprese.

Krize středního věku někdy neodezní

Psychologové jsou toho názoru, že krize středního věku postihne každého muže, i když různým způsobem a v různé intenzitě. Nastupuje většinou mezi 45. až 50. rokem života, u některých i později. Krize středního věku může trvat měsíce, roky, ale jsou muži, kteří se z této krize už nikdy nedostanou. Takoví potom mohou rezignovat na svět erotiky a věnují se svým koníčkům a zálibám, v nichž ještě mohou ukázat své schopnosti.
U muže se krize středního věku dá obrazně popsat, jako by chtěli strčit nohu do zavírajících se dveří. Začnou tropit nepředvídatelné obraty, například si najdou milenku nebo družku o dvacet let mladší. Ta mu potvrzuje, jaký je stále „jura“ a lichotí mu, když mladá žena žasne nad jeho životními zkušenostmi.

Nestačí tempu mladé ženy

Perspektiva vztahu, který vznikl během mužovy krize středního věku s podstatně mladší partnerkou, není valná. Jednak se muži většinou nechtějí rozvádět, nejraději by měli zavedené domácí pohodlí i mladou milenku. S tou začnou trvale žít obvykle až poté, co manželka vztah odhalí a rozejde se s ním. V novém vztahu nebývají spokojeni: musí opustit dosavadní standard, zaběhnuté zvyky, pravidla… I s novou partnerkou musí zákonitě přijít nějaká krize, navíc ho začne nutit do věcí, které mu nevyhovují – například účastnit se společenských událostí vhodných pro její věkovou kategorii, setkávat se s jejími mladými přáteli. Muž pak dost často začne žárlit na ženiny vrstevníky, protože nestíhá jejich životní tempo a styl. Často se stává, že dojde k tak hlubokému nedorozumění s mladší partnerkou, že se muži vracejí k manželce. Komplikovanější to bývá v případech, když je krize středního věku (nebo mladá partnerka) přivedla k tomu, že si „pořídí“ druhou generaci dětí.

S ženami to je trochu jinak

Krize středního věku postihuje i ženy. Ty se ale v tomto období musejí vypořádat s jiným problémem, říká se mu syndrom prázdného hnízda a projevuje se po odchodu odrostlých dětí z domu. Přichází pocit pustoty a prázdnoty a najednou napovrch vyplynou všechny nedořešené problémy v partnerském vztahu. Jestliže dříve museli manželé spolupracovat coby rodiče, najednou se tento důvod vytratil.

I ženy navazují po čtyřicítce nové vztahy, a někdy dokonce s mladšími nebo výrazně mladými muži. U žen se takové období ale obvykle neoznačuje jako krize středního věku, ale strach ze stárnutí, chytání ujíždějícího vlaku.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor