Domů » Jahodomalina: Pěstování

Jahodomalina: Pěstování

od jezzina

O touze každého zahradníka pěstovat nějaký nový druh rostliny krásně psal už Karel Čapek. S léty se nic nezměnilo. Mezi novými a neobvyklými rostlinnými druhy se před časem objevil ostružiník jahodnatý, lidově řečená malinojahoda nebo jahodomalina. Ačkoliv jeho odborný i lidový název napovídají, že by se mohlo jednat o křížence mezi jahodou a malinou/ostružinou, není tomu tak. Ostružiník jahodnatý není hybridem, ale samostatným rostlinným druhem pocházejícím z Japonska. Proto se pro něj v češtině používá ještě i názvu japonská malina. Kromě zahradníkovy radosti z „exota“  poskytuje jahodomalina i trochu užitku.

Ostružiník jahodnatý: Mnoho jmen, mnoho chutí

Ostružiník jahodnatý, pro který se v Česku mezi pěstiteli ustálilo označení jahodomalina, je samostatný botanický druh Rubus illecebrosus. Ačkoliv pochází z Japonska, víc se pěstuje v Evropě a v některých oblastech Ameriky.

Ostružiník jahodnatý má jasně červená souplodí, která trochu připomínají malinu nebo jahodu. Plody zrají od léta do září. Na chuti se konzumenti moc neshodují. Snad je na tom, že je to chuť nakyslá.

  • Někomu chutná,
  • jiný ji označí za nevýraznou.
  • Pro někoho je je jahodomalina neobvyklá a velmi dobrá,
  • někdo ji označí za fádní a nijak specifickou.
  • Někteří pěstitelé uvádějí, že se chuť jahodomaliny mění v souvislosti se zralostí plodů,
  • jiní doporučují přisladit
  • a ještě jiní jsou názoru, že se chuť zvýrazní po tepelné úpravě. 

Jahodomalina: Pěstování

Ostružiník jahodnatý roste jako mírně trnitý keřík nebo bylina, jejíž nadzemní část na zimu odumírá a zjara nově vyráží z kořenů. V ideálních podmínkách dorůstá až do jednoho metru výšky, obvyklá výška je něco přes půl metru. Snese až třicetistupňové mrazy.

„Pro pěstování je vhodná kyprá zemina s dostatkem humusu, daří se jí i v hlinitopísčitých půdách. Dává přednost pravidelné vyvážené zálivce. Přestože je určena spíše pro slunná stanoviště, v lehčí půdě, která se snáze prohřívá, bude prosperovat i v polostínu,“ uvádí v charakteristice jahodomaliny známý specializovaný zahrádkářský obchod.

Péče o jahodomaliny

  • Doba výsadby je březen až květen, a potom září až do zámrazu. Rostliny v kontejnerech lze vysazovat celý rok. Usazují se tak hluboko, aby nejsvrchnější kořeny přišly asi na dva prsty pod úroveň půdy.
  • Hnojení je nutné pro bohatá růst. Použít lze dlouhodobě působící hnojivo smíšené s půdou, které pomalu dodává rostlinám živiny. V plné vegataci je možno jednou týdně hnojit speciálním tekutým hnojivem. Jelikož jsou plody určeny ke konzumaci, doporučuje se použít k přihnojování organická hnojiva, v dávkování uvedeném  na obale od výrobce. Před hnojením je třeba zem zalít.
  • Ostružiník jahodnatý netrpí chorobami a nebývá napadán škůdci.

Jestliže zájemce nemá ve svém okolí zahradnictví, kde by si mohl koupit sazenice, může si jahodomalinu – ostružiník jahodnatý –koupit v některém e-shopu.

Související

1 komentář

Linda 11.9.2021 - 21.48

Nejdříve se nedařilo, jenže potom nějak rostliny zplaněly a teď je z toho nevyhubitelný plevel bez užitku. V původním popisu bylo, že rostliny jsou beztrné – nejsou! Píchá to strašně.

Reply

Váš názor