Někdo cukr nesmí, jiný nechce. Nekonzumovat bílý řepný cukr je už pár let jistý stravovací „trend“. Jedním z náhradních sladidel ryze přírodního původu je pasta z datlí. Datlová pasta se využívá všude tam,kde by se jinak použil cukr – pro přímou spotřebu, ale také do vařených pokrmů a pečiva. Datlovou pastu lze koupit, a nebo si ji připravit doma. Jak vyrobit datlovou pastu a jaké je její využití?
Datle: Zdroj energie i nerostných látek
Datlová pasta je ryze přírodní sladidlo, kterým lze z velké části nahradit užívání klasických cukrů. Vyrábí se pouze z datlí. Datlový cukr je výsledek krystalizace cukrů v datlích. Používá se jako náhrada cukrů:
- bílého rafinovaného,
- hnědého nerafinovaného řepného cukru,
- cukru třetinového
- a dalších druhů cukrů.
Datle a produkty z nich jsou důležitou složkou potravy v severní Africe a na Blízkém východě. Datle se v zemích původu konzumují syrové, ale v sušených jsou minerální látky, cukry a vitaminy koncentrovanější. Kromě sladké chuti a rychlé obnovy energie mají datle i jiné přínosy pro organismus.
Látky obsažení v datlích
Uvádí se, že jsou datle bohaté na draslík, vápník, vitaminy A, B, niacin, chlór, měď a železo. Jsou dobrým zdrojem pro rychlé doplnění energie a důležitých minerálů. Datle jsou plody datlovníku, což je druh palmy dorůstající do výšky až třiceti metrů.
Co se o datlích píše
- Obsahují vitamin K, jejich konzumace přispívá dobrému stavu pokožky a vlasů.
- Datle prospívají při snižování krevního tlaku
- Pomáhají při žaludečních problémech
- Datle stimulují spánek, doporučují se při nespavosti
- Datle pomáhají udržet mysl ve stavu koncentrace, proto se doporučují studentům a duševně pracujícím lidem.
Na druhou stranu se ovšem připomíná:
- že se v datlích vyskytuje tyramin, o němž je známo, že u náchylných lidí způsobuje migrény.
- Časté pojídání sušených datlí přispívá k tvorbě zubního kazu a k nemocím dásní, neboť vlivem bakterií v ústní dutině cukr obsažený v datlích snadno kvasí.
- Deset deka sušených datlí obsahuje 277 kcal.
Jak vyrobit datlovou pastu
Domácí datlová pasta se připravuje rozmixováním nabotnalých sušených datlí. Poměr vody a datlí se doporučuje 1 : 1, ale ve vahových, nikoliv objemových jednotkách.
- Čili například 200 gramů sušených datlí a 200 g (= 200 ml) vody.
Sušené vypeckované datle je nejdřív třeba spařit, promíchat, vodu vylít a teprve pak znovu zalít odměřeným množstvím vroucí vody.
- První spaření se dělá z hygienického důvodu, protože „cesta datlí z palmy na spotřebitelský stůl“ nevede zrovna sterilním prostředím.
Vodou zalité datle se nechají asi deset minut bobtnat a pak se jemně rozmixují. Datlovou pastu lze uchovávat v uzavřené nádobce v lednici, případně ji lze sterilovat obvyklým způsobem. Pak je její trvanlivost značně vyšší.
Použití datlové pasty
Datlovou pastou se sladí dezerty, jogurty, tvarohové krémy, pudinky, náplně moučníků, litá těsta (perníková), těsta na keksy, ovocné i zeleninové saláty.
Ilustrační foto: freeimages.com