Stélkou se označuje vnitřek boty. Jedná se o vložku, která je uvnitř v botě přímo umístěná po její koupi. Může zde být přímo nalepená nebo s možností vyjmutí, což je z pohledu hygieny určitě vhodnější. Do uzavřené i otevřené obuvi si samozřejmě můžete i stélku pořídit. Pokud je v botách, které vlastníte, stélka s možností vyjmutí, je to tak lepší. Tu novou vloženou totiž kdykoliv snadno vyndáte a vnitřek boty očistíte.
Používání stélek může výrazně prodloužit životnost vašich bot. Pořídíte je v kamenných obchodech s obuví i na internetu. Při výběru byste měli dbát na správnou délku stélky a také na to, zda je obyčejná nebo nějak zdravotně tvarovaná. Pokud ji pořizujete přímo s botami, je to výhodnější, jelikož budete mít jistotu, že vám do nich určitě padne.
Proč používat vkládací stélky do bot
Proč byste měli stélky do bot používat? Nejčastěji se můžeme setkat se dvěma hledisky. Zaprvé je její použití hygieničtější, jelikož stélka neutralizuje či pohlcuje pachy, obzvlášť když je napuštěná nějakým speciálním přípravkem.
Jestliže je vyrobena z kvalitního materiálu, tak také odsává pot. Důležité však je, aby použitý materiál byl kvalitní a vám se tak se stélkou nepotila noha. Jestliže se vaše chodidlo potí, nemusí o však být vždy vina stélky, ale třeba také bot, které jsou vyrobené ze syntetiky nebo z jiného nekvalitního materiálu. Rovněž se může jednat o nevhodně zvolenou obuv pro určité roční období.
Stélka vyřeší problémy s větší obuví
Boty se stélkou jsou navíc často mnohem komfortnější, jelikož stélka vyrobená z příjemného materiálu může být lepší než ta, která je v botách původně. Váš došlap tak bude mnohem komfortnější. Pokud vám navíc boty z obchodu nesedí přesně tak, jak by měly – jsou o pár milimetrů větší, můžete tento problém rovněž vyřešit vložením stélky, která jim těch pár milimetrů ubere. Určitě v tomto případě vyzkoušejte a uvidíte, zda bude nošení bot pohodlnější.
Jak si vybrat stélku do bot
Boty si podle stélky pravděpodobně vybírat nebudete. Ačkoliv vám při zkoušení samozřejmě musí být pohodlné. Pokud si ale už stélku kupujete samostatně, je pro vás připraveno několik typů. Jaký si tedy vybrat?
Prodávají se stélky vyrobené z lehkých a prodyšných materiálů, které jsou vhodné především na letní měsíce. Oblíbené jsou také hřejivější stélky, které potěší na podzim a v zimě, zkrátka za chladnějšího počasí.
Speciální gelové
Pořídit si můžete i speciální gelovou stélku do boty, která příjemně chladí, má absorpční účinky a zabraňuje rozložení tlaku na nohy. Brání tedy bolestem chodidel, které mohou způsobit třeba boty na vyšším podpatku. V obchodech můžete vybírat také ze speciálních stélek na sport.
Při koupi dbejte na správnou velikost stélky, která by měla odpovídat velikosti vaší nohy. Většinu stélek můžete i pohodlně zkrátit, dokonce se prodávají i stélky odstřihávací, které mají tedy univerzální velikost. Při úpravách ale myslete na to, že už stélku neprodloužíte.