Domů » Zánět žaludku, gastritida: Příznaky, léčba

Zánět žaludku, gastritida: Příznaky, léčba

od jezzina

Stres, nepravidelné stravování, nepříliš kvalitní potraviny, příliš kořeněná jídla, kouření, pití alkoholu a velkého množství kávy, ale rovněž rodová dispozice – to všechno jsou rizikové faktory, které mohou způsobit gastritidu, česky zánět žaludku. Typické příznaky zná mnoho lidí: pálení žáhy, tlak v horní části břicha, nutkání ke zvracení. Zánět žaludku je vleklé onemocnění, bez návštěvy lékaře a změny životosprávy se dá jen těžko vyléčit.

Stravování či infekce

Zánět žaludku postihuje většinou dospělé, děti jím onemocní jen málokdy. Nejčastější příčiny zánětu žaludku jsou nutriční chyby, obvyklé pro velmi zaměstnané lidi: stres, kouření, pití velkého množství kávy (zrnkové, ale i instantní) a alkoholu, nepravidelné – nárazovité stravování (celý den nic a pak večer velké množství těžkých jídel), špatná volba potravin (konzervanty, chemická barviva a dochucovadla), nevhodná příprava jídel (smažení na přepáleném tuku, silné kořenění), nadužívání některých léků či léčiv.

Zánět žaludku může mít rovněž infekční původ (bakterie, viry). Někdy zánět žaludku provází chudokrevnost (anémii) nebo je důsledkem „obráceného“ žlučníku (při této poruše vtéká žluč do žaludku a může způsobit mimo jiné i zánět).

Zánět žaludku: Příznaky

Příznaky zánětu žaludku jsou nepříjemné. Nemocný pociťuje stálý tlak ve střední až horní části břicha, který se po jídle mění v bolest. Zánět žaludku má ovšem další nepříjemné příznaky:

  • nadýmání, škytavka
  • pálení žáhy a kyselé říhání
  • nevolnosti častokrát končící zvracením (někdy s příměsí červené nebo sražené krve)
  • špatné trávení (stálý pocit „špatně“ plného žaludku) a z toho pramenící nechutenství
  • tmavá stolice, která ze střeva vychází nepravidelně
  • bolestivý „vlčí“ hlad uprostřed noci.

Zánět žaludku: Příznaky by měly zavést k lékaři

Jestliže příznaky vypovídají na zánět žaludku, je třeba navštívít lékaře, který provede (nebo nechá provést) odborné vyšetření (gastroskopie – sonda vedená ústy umožní kontrolu stavu sliznice žaludku a zjistí zánět). Dále nechý vyšetřit krev a přítomnost krve ve stolici. Obvykle jsou nemocnému nasazeny léky, které jednak odléčí zánět žaludku, ale rovněž usnadní trávení a zbaví pocitu kyselosti a pálení žáhy. Je-li zánět žaludku způsoben jiným onemocněním, je třeba léčit i prvotní chorobu (chudokrevnost).

Zánět žaludku vyžaduje i změnu stravovacích návyků: malé porce jídla, ale častěji požívané, odbourání rizikových potravin.

Jako podpůrnou léčbu je možno popíjet čaje z léčivých bylin nebo z jejich směsí. O jejich užití je třeba poradit se s lékařem nebo s lékárníkem

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

1 komentář

Eliska 23.1.2013 - 19.33

Dobry den
mamka ma zanet zaludku. a pry se ji dobre nedovira zaklopka, ma ji na sikmo. doktorka ji dala famosan. Ma taky vodu v podbriskua na ultrazvuku pry je vse v poradku, poslali ji na ginekologii lekar zde prisel na to, ze ma delohu jako mlada holka pry se ji zbourily hormony a na vajecnikoch cisticky nekolik, rikaji, zeji voda tlaci na zaludek a ten se ji nadzvedava a pusobi problemy a tak ji chteji vyoperovat delohu a vajecniky. mamka ma 79 let a je dost vycerpana prooze delsi dobu mohla jist jen malo co a leky od gastro ji tak moc nezabiraji. Cela zale/zitost s vajecnikama a delohuse i zda divna a nevim co dal. Prosim Vas co delat?

Reply

Váš názor