Jako by nestačilo sucho, zahrádkáři se musejí vyrovnávat i s škůdci na zelenině, kterým je v suchu dobře. Mezi takové patří například dřepčíci, brouci a jejich larvy, kteří škodí na vzcházející brukvovité zelenině. Nikdo z pěstitelů nechce na listovou zeleninu používat chemické insekticidy, a tak zahrádkáři hledají cestu, jak na dřepčíky, aby si nekontaminovali zeleninu, kterou sami hodlají konzumovat. Jaké způsoby likvidace dřepčíků odborníci doporučují?
Obsah článku
Blyskáček řepkový se neživí jen řepkou
Brouk, o kterém je řeč, se správně nazývá blyskáček řepkový. Dospělec je 2-2,5 mm dlouhý a 1,5 mm široký, tmavý, kovově lesklý brouk. Larvy jsou po vylíhnutí bezbarvé, později mléčně bílé. Mají žlutohnědou hlavu, tři páry nohou a po obou stranách jednotlivých tělních článků po černé skvrně. Dosahují délky 4 mm.
- Kromě řepky se může vyskytovat na dalších brukvovitých druzích: pekingském zelí, ředkvi, na černé a bílé hořčici, vodnici, tuřínu, řeřiše.
Vlhké počasí mu nesvědčí
Přemnožuje se hlavně za suchého počasí, voda a vlhko mu nesvědčí. Jeho škodlivé výskyty jsou pravidelné. Na řepce škodí brouci vyžíráním tvořících se prvních poupat. Zvlášť velké škody způsobují za chladného počasí, které zpožďuje rozvití poupat. Tehdy mohou během několika krátkodobých oteplení, zvyšujících jejich aktivitu, způsobit 25–75% snížení výnosů. Kalamitní výskyt pozorujeme většinou během července a srpna a za teplého počasí pokračuje i dále.
Důvodem tohoto nájezdu je velmi teplé počasí a především sucho. V listech vykusují drobná okrouhlá okénka a při silném přemnožení mladé rostliny zcela zničí. Často zlikvidují klíčící rostlinky ještě před vzejitím a škody jsou pak neprávem přičítány špatné klíčivosti osiva. Škodí také larvy, které okusují jemné kořínky rostlin nebo v listech vyžírají chodbičky.
Chemická ochrana rostlin
„Přezimují dospělci. Na jaře se živí nektarem a pylem časně kvetoucích rostlin. Do porostů řepky olejky hromadně nalétávají v době, kdy se tvoří poupata při teplotách vzduchu nad 15 °C. V poupatech vyžírají prašníky. Samičky kladou vajíčka do polorozvitých květů. Po otevření květů se brouci i larvy živí pylem a většinou již neškodí. Po 3-4 týdnech se kuklí v půdě. Brouci nové generace se živí na různých brukvovitých rostlinách. V srpnu zalézají do zimních úkrytů. Do roka se vyvine jen 1 generace,“ vysvětluje se na portále agromanual.cz/.
Ochrana osiva
Jistým způsobem můžeme svou budoucí úrodu zeleniny ochránit ještě před samotným výsevem. Předpokládá to ale nákup mořeného osiva. Moření je prováděno ale chemickou cestou, a to přípravkem Promet 400 CS. Mořidlo chrání vzcházející rostliny právě v tom období, kdy jsou nejcitlivější k napadení dřepčíky.
Biobit FC a Biobit WP
„Biologické přípravky Biobit FC a Biobit WP hubí jen mladé housenky na vnějších listech. První ošetření se může uskutečnit při začátku prodlužovacího růstu, kdy základ květenství je přilbovitě krytý zelenými lístky a rostliny jsou cca 20 cm vysoké (50-51 BBCH) při výskytu v průměru jednoho brouka na jedno vrcholové květenství. Postačuje okrajové ošetření do hloubky cca 50 m, maximálně do hloubky 100 m. Současně je huben i krytonosec řepkový, krytonosec čtyřzubý i krytonosec šešulový,“ vysvětluje se na stránkách agromanual.cz/.
Domácí způsoby jak na dřepčíky
- Na listy se dá aplikovat dřevěný popel (nejlépe za rosy). To se osvědčilo hlavně u košťálovin, u růžičkové kapusty navíc popel působí příznivě na pevnost růžiček.
- Případně můžete k odpuzení použit i něco, co ničí chuť jejich potravy. Třeba odvar z pálivé papriky. Účinnost zvýšíte přidáním trochy alkoholu a mazlavého mýdla.
- Ještě před napadením zeleniny dřepčíky se osvědčuje použití sítí. Sítě s drobnými oky poslouží jako mechanická ochrana brukvovité zeleniny.
- Proti dřepčíkům se dá bojovat také dostatečnou zálivkou. Ta je důležitá hlavně v letních měsících, kdy je nutné vlivem nedostatku srážek provádět vydatné zavlažování.
Ilustrační foto: pixabay.com
1 komentář
Dobrý den, brouci podobní dřepčíkům se mi objevili v bytě. Prosím, jak je zlikvidovat. Děkuji. Věra