Domů » Ostrožka stračka: Pěstování

Ostrožka stračka: Pěstování

od jezzina

Za malou práci velká odměna. Tak lze charakterizovat ostrožky v zahradě. Vysoká štíhlá květenství ostrožek rozkvétají v době, kdy jaro přechází do léta. Ostrožky jsou nenáročné květiny – letničky, dvouletky až trvalky -běžně pěstované se ze semen. Kvetou nejčastěji modře, ale i bílými, růžovými a žlutými květy. Ostrožky se pěstují na záhonech, nebo v tratolech v parteru zahrady. Ostrožky stračky nemají přílišné nároky na zahrádkářovu péči. Ostrožka stračka roste jako plevelná bylina. V zahradách se pěstují různé kultivary.

Ostrožka stračka: Botanická charakteristika

Jednoletá, 20 – 120 cm vysoká bylina. Lodyha vzpřímená až vystoupavá, různosměrně větvená. Přízemní listy dlouze řapíkaté, brzy zasychající, lodyžní řapíkaté, 2-3 x zpeřené, lístky členěné v čárkovité úkrojky. Květy v řídkých, chudokvětých latách, modrofialové, vzácně bílé nebo růžové, často dvoubarevné, s ostruhou. Plody válcovité měchýřky, semena černá. Vyskytuje se zejména v obilných kulturách, u polních cest, na ruderálních místech. K druhu půdy je indiferentní, nejlépe se jí však daří na půdách výhřevných a bazických.
Význam a zajímavosti:
Plevelná rostlina, zejména v obilovinách. Kulturní rostliny nepotlačuje příliš nebezpečně, mnohem nepříjemnější je příměs jejích jedovatých rostlin v píci nebo semen v mouce.
Okrasná rostlina. V zahradách se pěstují různé kultivary s květy modrými, růžovými, modrofialovými a bílými, jednoduchými i plnými. Občas se pěstují různí kříženci. Častěji se však pěstuje např. příbuzná ostrožka zahradní (Consolida ambigua), která má mnohem uspořádanější habitus.

Zdroj: http://www.kvetenacr.cz

Ostatní ostrožky v okrasné zahradě

Ostrožka je v době květu (červen, červenec) dominantou zahrady. Ostrožka (Delphinium) je rod rostlin z čeledi pryskyřníkovité. Jsou to převážně vytrvalé byliny, některé jen jednoleté nebo dvouleté. Rod zahrnuje na čtyři stovky druhů (podle některých pramenů 350). Planě rostoucí druhy straček se vyskytují po celém světě.

Vysoká dekorativní květenství

V zahradách a parcích se pěstují pro vysoká květenství.

  1. Odrůdy malé dorůstají maximální výšky 1,5 m,
  2. střední do 1,7 m
  3. a vysoké okolo dvou metrů.

Šířka jednotlivých rostlin se obvykle pohybuje okolo 60 cm. Květy jsou modré, fialové, bílé, žluté nebo červené, oboupohlavné, dvoustranně souměrné, ve vrcholovém hroznovitém nebo chocholičnatém květenství, někdy i jednotlivé. Kalich je pětičetný, barevný a nahrazuje korunu. Horní lístek je ostruhatý, postranní a spodní jsou vejčité až eliptické. Většina rostlin má vláknité nebo dužnaté kořeny, někdy hlízy. Listy vyrůstající ve spodní části jsou většinou hluboce zubaté, mají tři až pět (výjimečně sedm) laloků a dosahují délky 20 cm.

Pěstování ostrožek

Semena ostrožek je třeba vysít časně z jara nebo i dříve do skleníku či domácího fóliovníku. Zejména jednoleté odrůdy je vhodné vysévat už v lednu. Předpěstované rostliny vysazujeme na otevřený záhon v květnu po odeznění  mrazíků (po „zmrzlých“).

Pěstební nároky

  • Ostrožky vyžadují plně osluněné stanoviště, chráněné před průvanem. Kdyby na stanovišti pofukovalo, potřebuje rostlina opěru.
  • Ostrožky vyžadují hluboce zrytou propustnou půdu, bohatě zásobenou humusem.
  • Potřebují vydatnou zálivku, kterou je vhodné co dva týdny  obohatit tekutým hnojivem. Docílí se tím bohatého květenství.
  • Toho se ovlivní také redukcí lodyh, kterých by nemělo být více než sedm. Ideální jsou dvě až tři.
  • Bezprostředně po odkvětu je vhodné do hloubky seříznout stonek, rostlinu pohnojit a dostatečně zalít. Díky tomuto opatření budeme mít velkou šanci, že stračky vykvetou na konci léta podruhé.
  • Na podzim, po odumření lodyh odřízneme těsně u země celou rostlinu.
  • Dospělé rostliny lze rovněž množit pomocí kořenových řízků, které odebíráme na začátku jara.

Upozornění: Celá rostlina je jedovatá, nejjedovatější jsou semena. Obsahuje isocholinový alkaloid magnoflorin a diterpenoidní alkaloidy, jako např. konsolidin a jiné. V minulosti byla používána jako léčivá rostlina.

Související

Váš názor