Domů » Všelicha: Pěstování

Všelicha: Pěstování

od jezzina

Přišla do našich zeměpisných pásem doslova z druhého konce světa. A daří se jí u nás dobře. Řeč je o půvabné letničce s botanickým názvem všelicha iberkolistá. Nejlépe vynikne v závěsných koších, ale radost udělá i v zahradě, a to až do podzimu. Jak pěstovat všelichu iberkolistou?

Všelicha iberkolistá už u nás zdomácněla

Všelicha iberkolistá je jednoletá rostlina, která je domovem na Novém Zélandu, v Tasmánii a v Austrálii. Je to rychle rostoucí, kompaktní, bohatě větvená letnička s drobnými, hluboce členěnými listy.  Krása květiny spočívá  především v barvě květů, která může být modrá, modrofialová, ale i bílá. Po celé léto vytrvale kvete.

Všelicha, foto pixabay.com

Husté koberce květů

Vytváří husté, neúnavně kvetoucí koberce po celé léto až do zámrazu. Květy se rozevírají na koncích dlouhých stonků mezi jemně zpeřenými lístky. Zastřihování není nutné.

Na první pohled, a to zejména u bílé barvy, vypadá jako kopretina nebo sedmikráska. Barva středu květu není vždy stejná. Je možno se setkat s barvou žlutou, oranžovou nebo černou. Všelicha má na padesát odrůd. U nás je nejznámější a nejpěstovanější iberidifolia a multifida s převislým růstem.

Je vhodná do truhlíků, skalek a na okraje záhonů. Všelicha vyžaduje plné slunce a lehčí, dobře propustnou půdu.

Všelicha: Pěstování

Kdo nemá pěstitelskou trpělivost, může si zjara ve specializovaném obchodě koupit všelichu zasazenou a vykvetlou. Všelicha začíná rozkvétat v červenci, v obchodech se ale většinou koupí rozkvetlé rostliny už koncem května.

Všelichu lze ovšem snadno vypěstovat ze semen. Osivo není problém koupit v semenářském obchodě, výsev je snadný.

  • Semena se vysévají v březnu, a to do nádoby, která je umístěna za oknem. Nejvhodnější je substrát, který dokáže dobře udržet vlhkost.
  • Semínka se pokládají spíš na povrch substrátu.
  • Výsevy se třeba opatrně pravidelně rosit.
  • Vyklíčení obvykle trvá 10 až 15 dní.

Ve druhé polovině  května (po „zmrzlích“) přesazujeme na určená stanoviště. Sázíme do substrátu pro balkonové rostliny nebo do běžné zahradní zeminy. Všelicha se rychle rozroste do mohutných trsů.

  • Rostlina nesnese přeschnutí kořenového obalu, po delší době bez zálivky ihned uvadá. Proto je lepší zvolit samozavlažovací nádobu, která přeschnutí balu zamezí.
  • Na druhou stranu – všelichu nesmíme přelévat, pouze udržovat mírně vlhký substrát.
  • Pro krásnější růst květině je vhodné občasné přihnojování hnojivem pro balkonové rostliny.
  • Kvést budou mnoho týdnů, stačí jen odštipovat odkvetlé květy.

Choroby a škůdci všelichy

Rostlina netrpí chorobami. Zkušení pěstitelé však upozorňují, že slimáci si rostlině doslova pochutnávají. Mšice bývají dalším nepřítelem všelich. Mšicí je možno se  zbavit silným proudem studené vody ve sprše. Dojde-li však k silnému napadení, pomohou jen postřiky.

Související

Váš názor