Podzim je doba, kdy zemědělci a zahrádkáři dodávají obhospodařované půdě organickou hmotu. Tradiční je zaorání / zarytí kravského hnoje. Zemědělci a zahradníci vědí, že žádné průmyslově vyráběné hnojivo blahodárné účinky kravského hnoje zatím nedovedlo nahradit. Jak půdu zregenerovat a hnojit kravským hnojem?
Obsah článku
Kravský hnůj: Generacemi osvědčené hnojivo
Po ukončení pěstitelské sezony se odjakživa půda hnojí chlévským hnojem. Velmi dobrý, protože ideálně složený, všestranný, univerzálně použitelný a mnoha, mnoha generacmi vyzkoušený je hnůj kravský.
- Kravský hnůj dříve býval nejen na statcích, ale v každé chalupě, kde byla „držena“ byť i jedna kravka.
Co je kravská mrva, a co kravský hnůj?
Kravský hnůj obsahuje nejen exkrementy (tuhé i tekuté) hovězího dobytka, ale rovněž fermentované zbytky podestýlky, což je přírodně „narušená“ sláma, případně zbytky zašlapaného krmiva, tedy zase jen organická hmota ve větším či menším stadiu rozkladu.
„Chlévský hnůj je zušlechtěná směs podestýlky s tuhými a tekutými výkaly hospodářských zvířat. Chlévská mrva je substrát nezušlechtěný, tj. získaný po vyvezení stájí. Teprve fermentací (zráním) z ní vzniká chlévský hnůj,“ dočítáme se ve studijních textech Mendelovy univerzity (is.mendelu.cz) v kapitole věnované statkovým hnojivům.
A jak hnůj a mrvu popisuje naše v současnosti nejčtenější „lidová“ encyklopedie – Wikipedie?
Hnůj slovy lidové encyklopedie
„Chlévský hnůj nebo zkráceně hnůj je tuhé statkové hnojivo vzniklé fermentací chlévské mrvy – směsi tuhých a tekutých výkalů hospodářských zvířat (zejména skotu) – a podestýlky, kterou může být sláma, piliny nebo pazdeří.
Rozdíl mezi chlévským hnojem a chlévskou mrvou je v tom, že mrva neprošla procesem zrání čili procesem mineralizace a humifikace. Chlévský hnůj je tedy vyzrálá chlévská mrva.
Chlévský hnůj i čerstvá chlévská mrva jsou používány jako hnojivo i k jiným účelům. Kvalitní kompostovaný hnůj, rozložený s omezeným přístupem vzduchu, je cenným hnojivem. Chlévský hnůj i čerstvá chlévská mrva, jsou-li použity jako hnojivo, zlepšují fyzikální a chemické vlastnosti půdy a mikrobiální poměry v půdě.“
Kde vzít kravský hnůj?
Kravský hnůj zadržuje vlhkost a přitom umožní půdě dýchat, zároveň také brání erozi. Kravský hnůj je na konci vegetačního období vhodné zapravit do záhonů.
Mnohé zahrádkáře od tradičního hnojení odradila nedostupnost kvalitního kravského hnoje z chovů na slaměné podestýlce, který je jako jediný vhodný, navíc práce s ním je poměrně těžká. Proto kravský hnůj někdy nahrazují sušenými peletkami – tak zvaně granulovaným kravským hnojem. Nevýhody odpadají, aplikace i dávkování jsou velmi snadné.
Hnojení kravským hnojem
Kravský hnůj je čistě přírodní hnojivo.
- Hnojivo obsahuje organické látky a základní živiny (N, P, K, Ca a Mg), ale i stopové prvky např. (Fe, Mn, Mo, Zn, Cu).
- Hnůj přirozeně zvyšuje podíl humusu v půdě a přispívá k vyšší úrodnosti.
- Kravský hnůj je určen pro základní hnojení před výsadbou tradičních plodin jako jsou brambory, řepa, ovocné stromky a keře či k vyhnojení okrasných květinových záhonů nebo truhlíků.
- Kravský hnůj se obzvláště hodí ke hnojeni zeleniny např. celeru, kapusty, zeli, květáku, plodové zeleniny (rajčat, paprik, okurek…), ale i okrasných zahradních rostlin (např. před výsadbou konifer).