Diabetická noha je definována jako patologický stav, jenž může vést k narušení tkáně chodidla a nohy, s následným šířením infekce a odumírání tkání. Posdle lékařů je nejvýznamnější diabetickou komplikací jak z hlediska perspektivy pacienta, tak i společnosti. V odborných publikacích se uvádí, že u 15 procent diabetiků se tyto problémy vyvinou a nezřídka končí amputací.
Příčina „diabetické nohy“
Téměř každý druhý člověk, u něhož lékaři zjistili cukrovku, trpí takzvanou „diabetickou nohou„. Je to jeden z obávaných důsledků choroby, který v mnoha případech končí amputací postižené končetiny. Lékaři upozorňují na to, že je nutné včas rozpoznat porušení nervů. Zatímco zdravý člověk při delším stání občas přenáší hmotnost svého těla z jedné nohy na druhou a tak zabraňuje vzniku otlačenin, diabetik tento reflex mnohdy nedokáže používat. Jeho nohy jsou totiž necitlivé, protože nervy nejsou schopné bolest dál přenášet, a tak vznikají otevřené boláky a záněty. Ty mohou v některých případech vyústit dokonce v gangrénu.
Neuropatická a ischemická noha
Z praktického hlediska lékaři rozlišují tak zvanou neuropatickou nohu s postižením nervových vláken a s neporušenou krevní cirkulací, kdy na periferii lze hmatat pulsaci cév. Noha je teplá, suchá a necitlivá. Tak zvaná ischemická noha trpí především redukovaným krevním zásobením, ale protože bývá obvykle také určitý stupeň neuropatie čili poškození nervů, je lékaři raději hovoří o neuroischemické noze. Noha je chladná, bez pulsace, mohou se objevit klidové bolesti, vředy v závislosti na působení tlaku a konečně gangréna čili sněť. Neuropatická a neuroischemická noha jsou tedy zásadně odlišitelné charakteristickými změnami, které vyžadují specifické léčebné postupy.
Diabetická noha: Prevence sníží nebezpečí vzniku
Všem těmto komplikacím lze dobrou péčí o nohy a také vhodným obutím zabránit. Na trhu existuje obuv určená pro diabetiky. Nepatří sice k těm nejlevnějším ale je to investice, která se člověku s tímto chronickým onemocněním jistě vyplatí.
Dalším preventivním opatřením, které vůbec není složité a pro nemocného zatěžující, je každodenní prohlídka nohou. Stačí chvilka při večerním sprchování či koupání a v případě, že zaznamenáme na kůži nějakou změnu, je vhodné obrátit se na lékaře. Ten obvykle překontroluje dávkování inzulínu, protože za poškození nervů je zodpovědná špatně fungující látková výměna. Tato komplikace diabetu však nemocného nemusí vůbec postihnout, existují i nemocní, kteří žijí plný a aktivní život bez jakýchkoliv komplikací.
Pro každého diabetika má proto neocenitelný význam jednak pravidelná kontrola glykémie. I o tomto onemocnění platí stará zkušenost, že je lehčí mu předcházet než jej léčit.