Domů » Jak rozpoznat úzkost?

Jak rozpoznat úzkost?

od admin

Zrychlený srdeční tep, „knedlík“ v krku, závrať, nevolnost a velmi nepříjemný celkový pocit. Je vám taková situace povědomá? Nepříjemné stavy mohou být reakcí na stresující událost. Pokud ale takové pocity zažíváte i bez zjevné příčiny, nejspíš máte osobní zkušenost s úzkostnou poruchou. Na vině je uspěchaný životní styl plný významných stresových faktorů.

Jak rozpoznat úzkost

Poslední dobou se o úzkosti ve společnosti více mluví. Stojí za tím mimo jiné větší medializace tématu. Veřejně známé osobnosti se často nebojí mluvit otevřeně o svých psychických problémech. Dalším aspektem je potom nejspíš fakt, že některou z forem úzkostné poruchy alespoň jednou za svůj život zažije více než 15 % populace.

Základní projevy úzkosti

Když se zaměříme na příznaky úzkosti, můžeme je rozdělit do dvou základních skupin.

bolest na prsou

Fyzické projevy

Nepříjemné fyzické stavy zahrnující třes, bušení srdce, motání hlavy, mravenčení v prstech a další tělesné projevy, jsou způsobené podrážděním nervové soustavy.

Psychické projevy

Mezi psychické projevy patří: pocit odosobnění, odtržení se od reality, strach ze smrti, strach ze ztráty sebekontroly, strach ze ztráty zdravého rozumu a další nejasné obavy.

Pokud vyloučíte obtíže způsobené fyzikálním působením nebo poškozením, příčinu hledejte v mysli. Rozhodně to neznamená, že se máte za svůj psychický stav stydět. S úzkostnou poruchou se během svého života setká velká část populace.

Jak se s úzkostí vypořádat

Žena si dává prášek

Spousta lidí sáhne automaticky po uklidňujících lécích. Léky na předpis mohou pomoci zvládnout akutní záchvat úzkosti. Dlouhodobou úlevu vám však nepřinesou. Neřeší totiž skutečnou příčinu. Pomáhají jen krátkodobě potlačit akutní příznaky. A to je při léčbě úzkosti opravdu slabá pomoc.

Léčba úzkosti by měla rozhodně zahrnovat především cílenou psychoterapii. Potřebujete se totiž zbavit negativního vzorce, který ve vaší mysli roztáčí kolečko podvědomých obav. Znovu získat kontrolu nad svou myslí a vědomě začít regulovat stav vlastní psychiky. Věděli jste, že v tomto případě bývá velmi účinná hypnoterapie? Skutečně. Díky hypnóze, kterou musí vždy provádět zkušený hypnotizér, se totiž dokážete dostat hluboko do svého podvědomí. Až tam, kde vznikají nefunkční myšlenkové programy, které spouští úzkostnou reakci.

Dejte šanci hypnoterapii a nebudete litovat. Bývá obvykle velice účinná. Po několika sezeních můžete dát úzkosti sbohem.

Související

Váš názor