Původcem civilizačních chorob je současný uspěchaný styl života. Nejčastějšími faktory s negativním vlivem na naše zdraví jsou nesprávná životospráva, nedostatek spánku, stres, alkohol, kouření, znečištěné životní prostředí a nezdravý jídelníček. Z těchto důvodů je poté organismus oslabený a přecitlivělý.
Příčina v imunitním systému
Alergie je definována jako nepřiměřená reakce obranyschopnosti organismu na určité látky, které jsou pro ostatní lidi zcela neškodné. Ve většině případů se jedná o prach, pyl, srst, peří, plísně, roztoče, léky (antibiotika, anestetika), potraviny (čokoláda, jahody, ryby, vejce, rajčata), včelí a vosí bodnutí. Následkem alergické reakce je vyplavení histaminu, jenž poškozuje organismus a některé orgány.
Jak se projevuje?
Mezi nejobvyklejší projevy alergie patří ekzémy, kopřivka, astma, otoky, zúžení průdušek, zvýšená tvorba hlenu a poruchy funkce cévního systému. Dle posledních průzkumů vyplývá, že v ČR trpí alergií 20-30 % populace. Svůj podíl na tom má i genetická dispozice.
Navštivte lékaře
Pokud vypozorujete, že se u vás pravidelně některé příznaky alergie projevují, neváhejte co nejdříve navštívit odborného lékaře. Jakým způsobem alergologické vyšetření probíhá? V prvé řadě se formou pohovoru zjistí vaše rodinná anamnéza, konkrétně výskyt alergií v rodině. Poté se lékař zaměří na zkoumání situace, v níž alergická reakce vznikla. Tak může co nejpřesněji definovat pravděpodobný alergen.
Bez krevních testů to nejde
Součástí vyšetření na alergii jsou krevní testy, které se zaměřují na přítomnost IgE. Neboli zkoumají citlivost k určitému alergenu. Poté následují testy kožní, jež konkrétní alergen potvrdí.
Jakým způsobem probíhá léčba?
V každém případě vám budou předepsány prášky na alergii. Zpravidla se jedná o antihistamika, lokální léky při očních a nosních potížích, u astmatu léky protizánětlivé. Důležité je též maximálně omezit kontakt s alergenem a spolupodílejícími se faktory, jimiž jsou pasivní i aktivní kouření a používání aerosolů. Ty se nacházejí hlavně v lacích a úklidových prostředcích.
Kdy je třeba zahájit léčbu?
Co se týká pylových alergií, je třeba nasadit antihistamika v pravý okamžik. Celkový přehled o právě probíhajících alergiích vám poskytne pylový kalendář. Pokud trpíte lehkou alergií, stačí nasadit léky při prvních příznacích. U těžkých pylových alergiích se doporučuje zahájit léčbu ještě před sezonou.
Aplikace alergenu
Ve zvláštních případech je možné alergii léčit postupným podáváním alergenu. Hovoříme tak o desenzibilaci, u níž se postupně aplikuje čím dál vyšší dávka alergické látky. Tento typ léčby mohou ovšem provádět pouze specializovaná pracoviště, neboť má jasně daná pravidla.