Stále ubývá zeleně ve větších městech. Proč si tedy nezpříjemnit výhled, alespoň malým truhlíkem s kouskem rozkvetlé zahrádky? Při nákupu sazenic, ale musíme dbát určitých pravidel. V první řadě je důležité si rozmyslet, zda si pořídíme květiny do truhlíku na jednu nebo na několik sezón. Potřebujeme vybrat a koupit vhodný truhlík – s odtokovými dírkami a bez odtokových dírek. V květinářství je dále nutné zakoupit zahradnický substrát vhodný pro pěstování rostlin se středními i vyššími nároky na živiny. Na běžný metr truhlíku počítáme čtyři až pět sazeniček. A pak už jen vybíráme vhodné balkonové květiny do truhlíků.
Balkonové květiny do truhlíků
Muškáty (pelargonie)
- Pelargonie. Velkým šlágrem na balkonech a v oknech jsou stále převislé pelargonie. V posledních letech se na trhu objevují i jejich semena. Semena vyséváme už v lednu, opatrně zaléváme a přemisťujeme do větších misek. Vzrostlé květiny vyžadují světlo a teplo. K prvnímu nakvetení dochází pak po šesti měsících. Vegetativně Ize pelargonie množit po celý rok, nejvhodnějším obdobím pro méně zkušené pěstitele je však jaro, a hlavně letní měsíce. Je nutno dbát na opatrnou zálivku a držet květiny v teple (nejlépe 20-22 stupňů). Výsledek dlouhodobé péče rozhodně potěší a upoutá kolemjdoucí v širokém okolí.
Petúnie (petunky)
- Petúnie zkřížená (Petunia x hybrida), je podle odrůd rostlina se vzpřímeným, polopřevislým až převislým růstem, s květy jednoduchými, poloplnými či plnými, drobnějšími až velkými. Jsou bílé, růžové, červené, fialové, modré, žluté, někdy pestré, se zkadeřenými okraji. Vyšší odrůdy s velkými plnými květy jsou velmi elegantní, avšak citlivější na vítr a déšť. Nejbohatěji kvetou drobnokvěté odrůdy. Petunie jsou náročné na živiny a vláhu, nesnášejí přeschnutí půdy avšak ani delší srážkové období. Aby dlouho a bohatě kvetly, vyžadují neustálé odstraňování odkvetlých květů. Můžeme je též »zmladit« seřezáním. Sázíme je po předpěstování, což je většinou záležitost zahradníků.
Lichořeřišnice (řeřicha)
- Lichořeřišnice (Trapaeolum majus) více známá jako řeřicha se vyznačuje plazivým růstem do 35 cm s výhony dlouhými až dva metry. Nízká plnokvětá forma je kulovitá, o průměru asi 40 cm. Má velké zelené listy a kvete od června do října velkým množstvím žlutých, oranžových, červených nebo šarlatových květů. Hodí se jako převisy v truhlících nebo jiných nádobách za okny, na balkonech, terasách. Kulovitá lichořeřišnice je typickou „truhlíkovkou“. Vyžaduje slunce a propustnou, výživnou hlinitopísčitou půdu. Vyséváme ji přímo do truhlíku po dvou až třech semenech na vzdálenost 40 cm, slabé rostliny potom odstraníme.
Aksamitníky (afrikány)
- Do truhlíků na balkon se hodí zejména afrikány s nižším růstem. Aksamitníky kvetou výraznými žlutými, oranžovými nebo červenohnědými poloplnými i plnými úbory od poloviny května do zámrazu. Milují přímé slunce, výživnou zeminu, dostatek vláhy a pravidelné přihnojování plnými hnojivy. Vyséváme v dubnu a přepíchané sazenice vysazujeme na místo koncem května na vzdálenost 30 cm.
Begonie (voskovky či ledovky)
- Begonie (Begonia x sempeflorens) jsou oblíbené letničky kvetoucí rovněž od května až do příchodu mrazů. Kvetou bíle, růžově, červeně v různých odstínech a mají zelené, zlenohnědé, bronové až karmínové listy. Vyžadují lehčí půdu, pravidelnou, ne však nadměrnou zálivku a stálé odstraňování odkvetlých květů. Předpěstování přenecháme odborníkům a vysazujeme je na vzdálenost 20 cm koncem května.
Šalvěj zářivá (salvie)
- Salvie (Salvia splendens) roste vzpřímeně do výšky 25 až 40 cm a její ohnivě červené květy působí i na dálku velmi efektně. Rostliny vyžadují výživnou, dobře propustnou půdu, přiměřenou zálivku pouze v případě potřeby, protože v přemokřené zemině shazují listy. Včasným vylamováním odkvetlých květenství docílíme delší dobu kvetení. Také sazenice šalvěje raději koupíme. Před květnovou výsadbou na vzdálenost 30 cm rostlinám zaštípneme vrchol a z bylinných řízků můžeme vypěstovat další šalvěje.
Nestařec
- Nestařec (Ageratum houstonianum) je většinou nízká letnička s modrými, vzácněji růžovými nebo bílými květy v bohatých květenstvích. Kvete od června do září, při náležitém ošetřování ještě déle. Miluje výsluní, spíše chudší půdu, pravidelnou, ovšem jen přiměřenou zálivku a neustálé odstraňování odkvetlých květenství. Vyséváme v únoru a zaštipujeme. Před vysazováním na vzdálenost 15 až 20 cm koncem května pak získáme už kvetoucí rostliny.
Jiřinka (jiřina)
- Jiřinka (Dahlia pinata) je neúnavně kvetoucí hlíznatá rostlina, kvetoucí od června do zámrazu. Do truhlíků se hodí zejména nízké mignonky s růstem do 30 cm. Vyséváme koncem března až v dubnu, přepichujeme a vysazujeme koncem května do humózní zeminy na slunná až lehce zastíněná místa. Vyžadují dostatek vláhy a odstraňování odkvetlých květů.
Nevadlec stříbrný
- Nevadlec stříbrný (Celosia argentea) je popínavá letnička. Vyskytuje se ve dvou formách – plumosa a cristata. Květenství první variety připomíná péřovitý klas, druhé kohoutí hřeben. Pro pěstování v truhlících přicházejí v úvahu kultivary vysoké kolem 20 cm. Počítejme však s poměrně krátkou dobou kvetení v rozmezí července a září a proto je vhodné rostliny kombinovat s jinými. Květy se dají také dobře sušit.
Další vhodné balkonové květiny do truhlíků
Z ostatních letniček se hodí do okenních truhlíků a dalších nádob také sporýš ( Verbena ), letní plamenka ( Phlox ), gazánie ( Gazania ), šrucha ( Portulaca ), lobelka ( Lobelia ), pantoflíček ( Calceolaria ), i další, snad trochu méně známé druhy s pěkným nebo zajímavým olistěním, jaké má například starček ( Senecio bicolor, dříve Cinearia maritima ).
Ilustrační foto: sxc.hu