Banánovník se doma pěstuje pro radost. Nikdo si snad nemyslí, že by domácí sklizní banánů ulevil domácímu rozpočtu. Ono to totiž s banánovníkem velmi často vypadá tak, že se pěstitel vlastního trsu banánů ani nedočká. Banánovník se po čase stává skoro „členem domácnosti“. Jak pěstovat banánovník, aby se mu dobře dařilo i v „Horní Dolní“?
Banánovník v bytě
K pěstování banánovníku pěstitele nevede snaha o hospodářské využití bytových prostorů, ale záliba v pěstování okrasných exotických rostlin.
Těch připomínaných bytových prostorů je však pro pěstování banánovníku i tak dost. Rostlina dorůstá do rozměrů poměrně úctyhodných, zejména co se pokojových „hrnkových“ rostlin týká.
Banánovníky jsou rostliny větších rozměrů (výška i šířka až několik metrů) a hodí se tak spíš do větších prostor. Banánovník si těžko může pořídit někdo, kdo žije v garsonce nebo ve stísněném podnájmu. I menší druhy a kultivary vyšlechtěné speciálně pro pěstování v bytech, dosahují výšky 1–1,7 metru.
Ještě menší jsou některé čistě okrasné druhy, jejichž plody však nejsou vhodné pro konzumaci. V domácnostech jsou nejčastěji pěstovány banánovníky původem z Číny ze skupiny Cavendish, zvláště pak odrůda Dwarf Cavendish dorůstající výšky pouze kolem 100–120 cm.
-
Banánovník ovšem neroste jenom do výšky, ale do všech stran, takže jeho nároky na umístění jsou značné a je třeba „domyslet“ předem.
Pokud má banánovník optimální podmínky pro svůj růst, vykvétá na plantážích v tropech po devíti měsících. V bytech se květů dočkáme většinou později, asi za dva až čtyři roky.
Banánovník: Pěstování
Pro dobrý růst a vývoj musí být banánovník pěstován v prostoru s celoročně vyšší teplotou (optimálně kolem 25 °C). Dále potřebuje dostatečně prohřátý substrát. Při pěstování v bytě je proto dobré umístit květináč s banánovníkem k tělesům topení, čímž se zajistí vyšší teplota půdy.
-
Vyšší teplota substrátu urychlí růst oddenku i celé rostliny, brzký nástup kvetení a dobrý vývoj a dozrávání plodů.
Banánovníky pěstované v bytových podmínkách potřebují zem na živiny bohatou, propustnou. Vhodná je kompostová zemina a rašelina s pískem v poměru 2:1:1.
Teplo a dostatek vlhkosti
Aby se banánovníku dařilo, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Rostliny mají velkou plochu listů, tudíž odpařují mnoho vody.
Rostlina vyžaduje častou a vydatnou zálivku, ale pozor na „přelití“. Důsledkem by bylo uhnívání kořenů a její úhyn. Substrát je proto třeba udržovat jen stále mírně vlhký. Raději rostlinu zalijeme dvakrát denně (nejlépe ráno a večer), než abychom ji „ulili“.
- V suchých bytech (což jsou všechny byty v panelácích) prospívá pravidelné rosení listů.
Banánovníky potřebují dost zálivky obzvlášť v teplých měsících, kdy „vypijí“ přes litr vody a současně i hnojení plnými hnojivy s vyšším obsahem draslíku a dusíku. Banánovníkům i přes rok prospěje pravidelné hnojení (jednou za týden až 14 dní hnojivem pro zelené pokojové rostliny).