Je jednoznačně prokázáno, že nerozumné vystavování se slunci, jeho UV záření, pleti nejen škodí, a že po něm předčasně stárne, ale také může onemocnět. Vyvolává se tím zdaleka nejčastější druh rakoviny – basaliom.Basaliom často vyrůstá (zejména u starších lidí) na dolním víčku a má různý vzhled od perleťovité zatvrdliny až po vřed a je provázen občasným krvácením. Basaliom roste sice pomalu, ale výrazně invazívně do hloubky. Netvoří metastázy.
Nic neskřábat ani nemačkat
Basaliom je kožní nádor s nízkým stupněm malignity, tedy zhoubnosti. Lidé si ho často pletou s vřídkem, rozškrabávají ho, vymačkávají a muži ho nechtěně rozdírají holením. Basaliom se zatáhne, udělá se stroupek, který odpadne, a pacient má pocit, že novotvar zmizel. Jenže basaliom se sám nezhojí nikdy.
Odborníci stále připomínají: „Máte-li kdekoliv na těle útvar, který ani po několik týdnech nemá tendenci se zhojit, vyhledejte kožního lékaře.“
Nejčastěji se basaliomy vyskytují u populace nad padesát let. Rizikovou skupinou jsou také svářeči. Vzhledem k tomu, že pacienti většinou neodhadnou závažnost basaliomu, přicházejí až v době jeho pokročilejšího stadia, kdy už dosahuje velikosti hrachového zrnka i větší.
Jak se basaliom vytvoří
Basaliom vzniká tak, že přílišné množství ultrafialového záření způsobí mutaci genetické výbavy buněk kůže. Po předávkování zářením ztrácí gen p53, který funguje jako hlídač schopnosti přinutit buňky k opravě postižených částí.
Bezbranné“ buňky kůže se množí. Následně vzniká basaliom – nejčastěji na tom místě těla, které je působení slunečních paprsků vystaveno nejvíce, tedy na obličeji. Spojitost mezi UV zářením a výskytem rakoviny je v případě basaliomu snáze zjistitelná než u melanomu. Basaliom je navíc méně nebezpečný než melanom, protože vzniká na povrchu a dále se nešíří.
Pacienti dlouho nemívají žádné obtíže, a proto často přicházejí pozdě, teprve když je nádor v dosti pokročilém stadiu. Tato situace pak vyžaduje provedení rozsáhlé plastické operace.
Chránit se před sluncem
V dnešní době už toto onemocnění člověku život nekrátí. To ale neznamená, že by se basaliom měl podceňovat. Výskyt závažnějších onemocnění kůže, například spinaliomu či maligního melanomu, je naštěstí méně častý. Uvedená onemocnění však mají souvislost s pobytem na slunci. Zvýšené opatrnosti a používání vhodných ochranných prostředků není nikdy nazbyt. Užívá-li člověk jakékoliv léky a chystáte se na slunce, měl by o tom jeho lékař vědět. Jedině tak lze předejít nežádoucím reakcím.