I když podle lidových písní naši předkové „bazaličku“ pěstovali, nějak se potom z českých a moravských zahrádek a truhlíků vytratila. Až v posledních letech zažívá bazalka zasloužený návrat. A dokonce v mnoha varietách. Jak pěstovat bazalku?
Bazalka ze semínek
Bazalku si můžeme vypěstovat ze semínek. Musíme si na ně ovšem vzpomenout už hodně brzy zjara, třeba už koncem února. Vysévat můžeme i později, ale zpozdíme tím sklizeň, protože bazalka roste zpočátku jen nesměle.
Semínka vysejeme na mělkou misku s malým množstvím zeminy nebo substrátu. Zasypeme zeminou a pokropíme rosítkem. Zeminu musíme udržovat stále vlhkou. Když vzejdou malé rostlinky a mají alespoň dva pravé lístky (nad prvními děložními), začneme bazalku pikýrovat – rozsadíme je do malých květináčků nebo i do kelímků od jogurtu (je to sice ošklivé, ale stejně je potom budeme dále přesazovat). S rostlinkami zacházíme velmi opatrně, jsou křehké. Stále je zaléváme.
Když nehrozí nebezpečí mrazů, můžeme je přesadit do „konečných“ květináčů, ven na záhon nebo sesadit do truhlíku na balkóně.
Koupené sazenice šetří čas
Jinou variantou je – rychlejší – je koupit si sazenice bazalky. Je ale lepší vybrat si je v nějakém květinářství nebo v zahradnictví, případně z nabídky marketů potřeb pro domy a zahrady. Nevyplatí se kupovat bazalku v potravinových obchodních řetězcích – tyto rostliny nepřežijí dlouho.
V nabídce se objevují stále další a další variety bazalky s různě velkými nebo barevnými listy: mírně chlupaté, nafialovělé, fialové, červené i černé. Naštěstí atraktivní vzhled nijak nezvyšuje nároky na pěstování: všechny druhy bazalky chtějí jen slunce, světlo a hodně zalévat.
Zalévat a raději nehnojit
- Bazalku stále zaléváme a její vrcholky zaštipujeme.má snahu hnát do květů, tím by se stala „vyčouhlá“ a méně by voněla.
- Má ráda slunce.
- Před vysazením na konečné stanoviště zeminu obohatíme kompostem nebo trochou chlévského hnoje (pokud máme možnost). Jestliže jsme odkázáni jen na markety, postačí bazalce dobrý zahradnický substrát.
- Protože bazalku konzumujeme čerstvou a průběžně, není dobré hnojit ji chemickými hnojivy, které se mohly dostat do celé rostliny.
- Bazalku ponecháme na balkoně nebo venku do prvních mrazíků. Pak ji ještě nějakou dobu můžeme „prodloužit život“ – a hlavně sobě dobu sklizně, když ji ponecháme na teplém a slunném okně.
- Bazalka je jednoletá rostlina, zimu nepřežije.
Bazalku jíme čerstvou
Bazalkové listy je škoda sušit. Sušená bazalka se dá levně koupit, a hlavně má jinou chuť. Bazalku pěstujeme právě pro její vlastnosti v čerstvém stavu – vynikající vůně a chuť.
Bazalku přidáváme zejména do jídel a salátů z rajčat, k drůbežímu masu, na těstoviny, pizzy, různé studené omáčky, zálivky. Přidáváme ji do pokrmů italské kuchyně.