Mnoho žen je nespokojeno se svýma rukama. Stěžují si, že jsou drsné, suché nebo popraskané. Rovněž mají problém s lámavostí nehtů. Také jsou znepokojeny, když se jim na nehtech tvoří bílé skvrny. To vše má několik příčin. Mezi negativní vlivy patří například častý kontakt s pracími a čistícími prostředky. Rovněž škodlivě působí ultrafialové záření. Vady na nehtech jsou někdy odrazem nedostatku některého minerálu nebo stopového prvku nebo projeven nemoci.
Chceme-li mít ruce a nehty zdravé, musíme se o ně starat, a to pokud možno účinně, ale především soustavně.
Bílé skvrny na nehtech musí odrůst
Bílé skvrny na nehtech se velmi často objeví v těhotenství nebo krátce po porodu. Jejich vznik je vysvětlován dvěma příčinami: buď jako projev nedostatku vápníku (což je v těhotenství a během kojení častý problém), nedostakem vitamínu H (biotin), a nebo mohou být bílé skvrny na nehtech pozůstatkem dřívějšího poranění, o kterém třeba žena ani neví.
Vitamín H (biotin ze skupiny vitagenů) obsahují kvasnice, vaječný žloutek, játra, mrkev, pšeničné klíčky, hrách či ovesné vločky. Není vhodné, zejména v těhotenství, ordinovat si z vlastního rozhodnutí vitamín H v jiné podobě než v potravinách. Snadno by mohlo dojít k předávkování, a to pro těhotenství nebezpečné.
Bílé skvrny na nehtech ovšem mohou být i nežádoucí reakcí na použitý lak na nehty. Bílé skvrny na nehtech nezmizí, musí odrůst.
Plíseň je třeba léčit
Horším úkazem na nehtech je nažloutlé zbarvení nehtového lůžka. Může se jednat o plísňovou chorobu, která může postihnout – a deformovat – celou nehtovou ploténku. Takové onemocnění nehtu vyžaduje léčení.
Důležité živiny
Pro zdravé nehty jsou nejdůležitější zinek, vápník a železo. Železo je obsaženo v mase, luštěninách a listové zelenině. Vápník je tělu dodáván z mléka a některých druhů zeleniny. Zásobárnou zinku jsou luštěniny, ořechy a semínka (například dýňová).
Správná péče
Mnohým problémům s nehty se vyhnete, když budete dodržovat několik zásad:
- Při práci v domácnosti a na zahradě noste rukavice, zejména pokud používáte čistící prostředky.
- Kůžičku kolem nehtů pokud možno nestříhejte, ale jen po napaření zatlačujte. Zabráníte vniknutí infekce a nehezkým hnisavým ranám a stroupkům kolem nehtů.
- Krém si vtírejte nejen do rukou, ale rovněž na nehty.
- Občas si udělejte masáž s olivovým olejem.
Víte, že…
… kdybyste své nehty nestříhali, měli byste je v 70 letech dlouhé asi dva a půl metru?
… rychlost růstu nehtů závisí na ročním období? V zimě rostou rychleji než v létě. Dopoledne prý nehty rostou rychleji než odpoledne, přes den víc než v noci.
… i věk hraje v růstu nehtů roli? Kojencům a starým lidem dorůstají nehty pomaleji. Dospělým lidem vyrostou nehty asi o jeden milimetr za týden.
Ilustrační foto: sxc.hu
2 komentáře
Mívala jsem nehty poseté bílými skvrnkami. Zkusila jsem na to různé vyživující laky a oleje, vitamíny, ale zabrala mi až teď před létem Donna nails. Je prý první přímo jen na nehty a asi jsem potřebovala opravdu něco takového, protože je září a skvrnky mám poslední dvě.
Já jsem mívala hodně polámané nehty. Nedokázaly ani kousíček vyrůst a hned se zlomily.