Po generace oblíbenou „zimní“ pokojovou květinou stále zůstávají bramboříky (cyklameny). Vyskytují se v barevné škále od bílé přes růžovou a k tmavě nachové. Bramboříky mají nazpět zahnuté cípy korun, mohou být roztřepené nebo celokrajné. I když je brambořík pokojová květina, má ráda teplotu mezi osmi až 12 stupni Celsia. Daří se mu na okenním parapetu nejchladnější místnosti. Brambořík kvete tak do konce února. Uchovat brambořík více let, to vyžaduje trpělivost a určité pěstitelské zkušenosti.
Pěstování bramboříku je „kumšt“
Bramboříky si kupujeme obvykle v adventní době. Poslouží většinou jako vánoční výzdoba bytu, přetrvají Nový rok, do února kvetou a pak obvykle uhynou.Jen zkušení a trpěliví pěstitelé brambořík uchovají i na další sezonu.
V době květu potřebuje rostlina dostatečnou vláhu. Zaléváme jej do misky pod květináčem. Na nedostatek vody reaguje brambořík svinutými a povislými listy. Pokud žloutnou a opadávají, má rostlina příliš teplé a temné prostředí.
Po odkvětu brambořík ponecháme v klidu a v chladnější místnosti. Zaléváme mírně, ale rostlina by neměla přeschnout. V červnu nebo v červenci vyjmeme hlízu z květináče, očistíme ji a velice opatrně zbavíme starých zaschlých kořínků. Pak zasadíme do směsi listovky a pařeništní zeminy s pískem tak, aby mírně vyčnívala. Při pravidelné zálivce ji můžeme nechat za oknem (nejlépe umístěným na východ) nebo i na zahradě až do podzimu. Nedoporučuje se rosení listů, které by mohly zahnívat.
Péče o brambořík
- V teplém bytě rychle odkvétají, a proto je vhodné postavit je do polostínu.
- Brambořík je typická rostlina do chladnějších místností.
- Nejlépe jim vyhovuje teplota vzduchu mezi dvanácti a osmnácti stupni Celsia.
- Zalévat tyto rostliny doporučujeme do misky, a pokud je to možné, používat měkkou vodu.
- Odkvetlé květy i se stonkem je dobré odstranit vykroucením.
- Kdo chce bramboříky pěstovat dále i po odkvětu, musí postupně od května omezit jejich zálivku.
- Začátkem srpna je vhodné vyjmout rostliny z květináčů a hlízy přesadit do čerstvé zeminy.
- Bramboříky je nutno sázet do květináčů přiměřené velikosti tak, aby jedna třetina hlízy byla nad úrovní půdy. Hlíza by měla zčásti vyčnívat ze země. Z jejího vrcholu se vyvíjejí listy.
- Brambořík má rád dostatek světla, ale nesmí být na přímém slunci.
- Bramboříky jsou vnímány jako klasické hrnkové rostliny, ale můžeme je také použít do mnoha vánočních aranžmá v kombinaci s dalšími řezanými květinami.
- Není vhodný pro začátečníka, který nemá dostatek zkušeností s pěstováním pokojových květin.