Rostlinu rýmovník bychom v herbářích asi hledali obtížně. Možná bychom ji našli v rejstříku lidových pojmenování. Dnes poměrně populární aromatická bylina rýmovník se v atlasech rostlin skrývá pod názvem moud či molice, latinsky plectranthus. Voňavý rýmovník (moud, molice) je pěstován nejen pro své podpůrné účinky při léčbě nemocí z nachlazení, ale působí také jako naprosto přírodní a naprosto nezávadný repelent.
Rýmovník je příbuzný hluchavkám
Rýmovník, čili moud, molice (Plectranthus Ernstii) je původem jihoafrická rostlina příbuzná s naší obecně rozšířenou hluchavkou. V přírodě roste jako polokeř s nápadně plstnatými a žilkovanými listy, v kultuře ochotně kvete drobnými modrými kvítky na vysoké latě. Květy však nemají dlouhého trvání a rostlinu značně vysilují. Stonek brzy dřevnatí a stává se nápadně pachykaulním (tlustý, dužnatý a sukulentní). Pokud rýmovníku zajistíme dostatečný přísun vody, může přes léto růst i v truhlíku za oknem. Molice patří k těm rostlinám, na něž platí přísnost: pěkně hustá a bohatě olistěná bude jen tehdy, když jí často seřízneme výhony.
Nároky na pěstování
- Rostlina překvapivě dobře snáší i delší období sucha a tato schopnost (typická pro sukulenty) se zvětšuje s přibývajícím věkem.
- Velmi snadno se množí – bylinné řízky rychle zakoření jak ve sklenici s vodou, tak ihned zapíchnuté do vlhkého substrátu.
- V zimě umístíme rostlinu na světlé a chladné místo (stačí 5 až 10 stupňů) a zaléváme jen velmi opatrně, substrát může být i déle jak 14 dnů úplně suchý.
- V létě je vhodný polostín a pravidelná zálivka s přihnojením tekutými hnojivy asi jednou za měsíc.
- Rostlina není mrazuvzdorná – velmi jí prospívá letnění na zahradě ale nesnáší podzimní mrazíky (při teplotách kolem nuly rychle ztrácí jemné kořeny).
- Vhodným substrátem je rašelina, písek a jíl v poměru 1:1:2.
Přesazování a tvarování
- Přesazujeme jednou do roka, starší exempláře podle potřeby.
- Tvaruje se tak, že se nejprve řezem upraví stonek do požadované výše základu budoucí korunky (nebo se ponechají jen větve, vyhovující předpokládanému bonsai-stylu) a pak se průběžně zaštipují mladé výhonky za druhým až třetím párem listů.
- Nezkrácené výhony během léta kvetou, ale tím zároveň hrozí nebezpečí, že se trvale naruší pracně vypiplaný tvar.
- Jiné zvláštní nároky tento druh nemá.