Domů » Byliny na uklidnění

Byliny na uklidnění

od jezzina

Stres, frustrace, úzkosti a deprese jsou stavy, s kterými se často potýkáme. Ať už jsou příčiny jakékoliv. Právě tyto stavy mají na svědomí, že se tělo stává náchylnějším k nejrůznějším nemocem. Úplně se jim nevyhneme. Je dobré znát svou odolnost a předcházet nepříjemným situacím. A když i přesto nastanou potíže, mohou nám být nápomocny mimo jiné i léčivé rostliny.

Léčivky s uklidňujícími účinky

Třezalka tečkovaná

  • Třezalka tečkovaná působí proti depresím, zklidňuje psychické napětí a úzkosti, uklidňuje a posiluje nervy. Třezalka tečkovaná je přibližně 30 až 60 cm vysoká bylina s lysou, dvouhrannou a větvenou lodyhou. Pokud se jí daří, může dorůst až do výšky jednoho metru. Její listy jsou podlouhlé vejčité až kopinaté a tečkované (podle nich získala třezalka i svůj název). Během července a srpna se na jejích stoncích objevují drobné žluté kvítky, které se následně mění v tobolky. Jestliže si chcete být jisti, že trháte třezalku, stačí těsně před rozkvětem otevřít její poupě. Pokud se jedná o třezalku, bude z něj vytékat červená šťáva. Během letních měsíců se sbírá nať i květ třezalky.
  • Působení začíná nejdříve po týdnu pravidelného pití třezalkového čaje. Nálev (dvě lžičky drogy spaříme šálkem vroucí vody) pijeme dva až třikrát denně.
  • Po celou dobu užívání třezalky se vyhýbáme pobytu na slunci.

Třezalka tečkovaná. Foto: pixabay.com

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je jednou z oblíbených bylinek, kterou si můžete vypěstovat doma v truhlíku, v květináči i na záhonku.
Meduňka lékařská je známa svými účinky při nespavosti. Dále působí proti nadměrnému prožívání stresu a přehnané úzkosti. Se stresem se mnozí z nás potýkají každý den v práci nebo ve škole. Meduňka nedostane z hluboké deprese, tak silné její účinky nejsou. Částečně však pomáhá i tím, že přiměje k odpočinku. Meduňka se dále podílí se na snižování krevního tlaku, zlepšování zažívání a tlumení bolestí. Potlačuje různé tělesné obtíže, jako vysoký krevní tlak, bušení srdce spojené s tísní a úzkostí.
Když pijeme hrnek horkého meduňkového čaje, měli bychom jen relaxovat. Podáváme nálev, dva až čtyři šálky denně.

Rozmarýn lékařský

  • Rozmarýn lékařský se v lidovém léčitelství využívá od dob starověku. Má mnoho pozitivních účinků, pro které stojí zato jej vyzkoušet – pokud dáváte přednost bylinkám před tradičními léky. I tak je třeba přistupovat k bylině jako  k doplňku či prevenci, a při vážném onemocnění se svěřit do rukou lékařů. „Jako jedna z mála bylinek má rozmarýn zároveň stimulační a uklidňující účinek. Stimuluje krevní oběh a lehce zvyšuje tlak. Zároveň ale uklidňuje mysl, odhání deprese, pocity úzkosti a uvolňuje vnitřní napětí. Účinkuje proti bolesti hlavy a na zklidnění nervů. Aktivizuje, odstraňuje psychické potíže při nízkém tlaku, zlepšuje paměť. Nálev z jedné lžičky na šálek vody bereme dvakrát denně. Nesmí se zvýšit dávka a nesmí se užívat v těhotenství.
  • Víc o rozmarýnu v samostatném článku Jak pěstovat rozmarýn. 

Kozlík lékařský

  • Kozlík lékařský je nejvíce používán ve spojitosti se spánkem, kdy napomáhá k jeho snadnějšímu navození. Jeho výhodou je, že na rozdíl od prášků na spaní nemá kozlík žádné vedlejší účinky. Uklidňuje, zbavuje úzkostí, strachu, podrážděnosti. Kozlík lékařský neroste všude. A dostávat jeho kořen (který se používá) není jednoduché. Proto dáváme přednost užívání tintktury (kozlíkové nebo valeriánové kapky) která je běžně k dostání v lékárně. Dávkujeme 40 – 60 kapek. Proti nespavosti čajová lžička 40 minut před spaním, druhá těsně před spaním. Léčba po dobu jednoho měsíce, nemá překročit šest týdnů.

Související

Váš názor