Pociťovat strach, úzkost, červenat se je normální. Červenání v obličeji není vzácné a trpí jím mnoho dívek i dospívajících chlapců. Jedná se vždy o dosti citlivé jedince. Červenání je fyziologická reakce organismu na zátěžovou situaci, jako je například stres. Samo o sobě není případem pro psychiatra. Až ve chvíli, kdy to není úměrné dané situaci, jedná se o patologický jev.
Za červenání může stres
U červenání v obličeji jde podle odborníků o poruchu v zařízení uloženém ve střední části mozku, které má na starosti udržovat určitou teplotu a prokrvení jednotlivých tkání lidského těla. Když přijde do tohoto centra patřičný nervový povel, cévy v obličeji se roztáhnou, jiný povel je zase smršťuje, takže člověk je nápadně bledý. Různé děje člověka stresují a na toto vnitřní rozčílení vlastně takto odpovídá náš neurovegetativní systém. Zčervenání v obličeji tak může způsobit i určitý nepatrný duševní podnět, strach z něčeho, pocity nejistoty, zvláště když se na člověka dívá cizí člověk, a podobně.
Červenání v obličeji nelze ovlivnit
Ve stresové situaci jsou aktivovány určité oblasti mozku, které ji mají zvládnout. Přitom dochází k přesunu krve z útrobních orgánů do kosterního svalstva, aby se tělo dostalo do střehu. Přitom může člověk zčervenat v obličeji. Tento proces nelze ovlivnit vůlí, podobně jako činnost srdce či erekci. Často je tomu právě naopak, čím více se člověk snaží nezčervenat, tím spíše k tomu dojde. Stres se ještě znásobí obavami ze zrudnutí.
Problém bývá někde jinde
Strach z červenání neboli ereuthofobie se sám o sobě vyskytuje velmi vzácně. U pacientů, kteří k lékařům přicházejí s tím, že se chtějí nepřiměřeného červenání v obličeji zbavit, se ukáže, že jde o příznak jiných potíží. Nejčastěji je to sociální fóbie, nepřiměřený strach z tak běžných věcí, jako je nákup v obchodě, telefonování, návštěva restaurace či veřejných záchodků, jednání s lidmi, s kterými dotyčný nepřichází běžně do styku, třeba s úředníky. Nebo agorafobie, chorobná úzkost z velkého prostranství a veřejného vystupování.
Fóbiemi, jejichž průvodním znakem může být červenání v obličeji, trpí asi pět procent populace. Mezi pacienty převládají mladí lidé, od dvacetiletých po třicátníky. Převažují vzdělaní, inteligentní lidé, kterým záleží na tom, jak působí na okolí.“ Na vzniku sociální fóbie se podílejí vrozené dispozice spolu s výchovou.
Víte, že…
… léčení fóbií způsobujících i červenání v obličeji není snadnou záležitostí? Většinou ovšem kolem 25. až 28. roku spontánně odeznívá, vzácněji trvá déle, ale pak již člověka provází po celý život. Důležitá je buď individuální, nebo skupinová psychoterapie, užívání vitaminů B-komplexu, otužování se, pobyt v přírodě. Velmi dobrých výsledků dosahuje homeopatická léčba.