Cukrovka (diabetes) je metabolické onemocnění: organismus člověka není schopen rozkládat krevní cukr, protože do jeho krve není vyplavován inzulín. Cukrovka se rozlišuje na dva typy. Prvním typem lidé trpí již od dětství. K zachování života potřebnují uměle dodávaný inzulín (injekčně). Cukrovka druhého typu se objevuje po čtyřicítce. Inzulín při ní nemusí být dodáván. Často bývá spojena s nadváhou či přímo obezitou. Lékaři stále připomínají, že zdravější způsob života by mohl zmenšit výskyt diabetu druhého typu.
Spolupráce pacienta je nezbytná
Je důležité, aby si člověk, kterého cukrovka postihla, hned od prvopočátku uvědomil nutnost úzké spolupráce s lékařem. Okamžitě po stanovení diagnózy cukrovky lékař pacientovi poskytne potřebné informace, jak se má chovat, aby průběh choroby byl příznivý a aby rizika komplikací byla minimální. Slovní vysvětlení má vždy větší účinek než poučení formou brožur, které ovšem nemocný rovněž obdrží.
Po základních informacích a pokynech přichází na řadu odborné poučení – edukace diabetika. O svém onemocnění musí vědět mnohem víc než pacienti s jinými chorobami. V mnoha případech si za vedení lékaře upravuje nejen dietetickou a pohybovou, ale také medikamentózní léčbu sám.
Diabetik se musí od lékaře a dietní sestry dovědět, co kdy má jíst, kdy a jak má cvičit a sportovat a kdy má případné léky brát nebo si je píchat injekčně. Dieta, pohyb a léky jsou tři hlavní prostředky k tomu, aby diabetik měl hodnoty cukru v krvi blízkou normálu, aby měl normální krevní tlak a aby neměl nadváhu.
Edukace (poučení) diabetika léčeného inzulínem je náročnější a vyžaduje delší dobu, protože zahrnuje i nacvičení a ověření technických dovedností aplikace inzulínu a sledování hladin cukru v krvi – glykémie (hodnoty glukosy v krvi).
Kontrolovat tělesný stav
Vedle nezbytného kontrolování glykémie pomocí glukometru, je pravidelné kontrolování tělesné hmotnosti a pravidelné měření krevního tlaku nejbezpečnější zárukou úspěšné léčby a dobré kvality života. Je lékařsky prokázáno, že trvale zvýšené hodnoty cukru v krvi, zvýšený krevní tlak a nadváha jsou hlavní příčiny poškození ledvin, očí, nervů, jakož i vzniku aterosklerózy u diabetiků.
Změnit životní styl
Diabetiků je v naší republice kolem půl milionu, to znamená, že přibližně každý dvacátý občan má cukrovku. Při cíleném vyhledávání této nemoci se mezi nimi může znenadání ocitnout kdokoliv z nás. Cukrovka je onemocněním látkové přeměny s možnými negativními vlivy na velké i drobné tepny v mnoha orgánech. Proto celkové vyšetření včetně zjištění hodnoty tuků v krvi aspoň jednou do roka je na místě.
Cukrovka druhého typu patří mezi tak zvané „civilizační“ choroby. Lékaři stále připomínají, že zdravější způsob života by mohl zmenšit výskyt diabetu druhého typu.
Cukrovka: Hodnoty cukru v krvi
- Ideální hladina cukru je 4 až 5 mmol/ litr krve
- Normální do 5,6 mmol/litr krve
- Lehce zvýšená hladina cukru 5,6 mmol/litr krve až 7 mmol/l krve
- Hodnota přes 7 mmol/litr krve značí nemoc
Lidé, kteří mají vysoké riziko vzniku diabetu druhého typu, potřebují:
- Výživu upravit tak, aby se zabránilo přílišnému přísunu energie. Cukry rychle se vstřebávající je třeba nahradit cukry složenými spolu s hojností vlákniny. Strava bohatá na vlákniny působí jako ochranný činitel proti vzniku cukrovky druhého typu.
- Zvlášť intenzívně by se měla hlídat tělesná hmotnost u obézních osob s vysokými hladinami glukózy v krvi a s vysokými hodnotami krevního tlaku.
- Potrava s vysokým obsahem tuku může snižovat glukózovou toleanci a urychlovat vznik a zvyšovat výskyt diabetu.
Víte, že…
… tak zvaná těhotenská cukrovka po porodu odezní?
… nemocný s cukrovkou nesmí vykonávat práci profesionálního řidiče?
… u diabetiků dost časté poruchy erekce?
Ilustrační foto: sxc.hu