Domů » Durman: Pěstování

Durman: Pěstování

od jezzina

Výrazná vůně a záplava velkých květů jsou hlavním důvodem pěstování keříku, nesoucího botanické jméno Datura suaveolens, známého pod českým názvem durman. Všechny druhu durmanů jsou ale nebezpečné, všechny mohou způsobit smrtelnou otravu, která je velmi podobná otravě muchomůrkou červenou.

Durman – „andělské trumpety“

Durman, pro své trubkovité květy také nazývaný andělské trumpety – pochází původně z Latinské Ameriky – z Peru a Chille. Jedná se o dřevinu, která se hodí na pěstování v bytech, přičemž nejlépe jí svědčí letní pobyt na balkónech či lodžiích. Rostlina vytváří bohatě větvené keře sdlouze vejčitými, na koncích zašpičatělými listy. Květy durmanu jsou dlouhé, trubkovité, původně jen bílé, ale nyní jsou běžné i kultivary s růžovým květenstvím. Dorůstá do 180 cm, doma, v jižní Americe, některé druhy dokonce 270 cm. U nás má svého jedovatého příbuzného: durman – panenská okurka.

Řez a množení durmanu

Rychle roste, takže při dobré péči může dosáhnout za rok až metrového vzrůstu. Proto je třeba každoročního řezu, jímž rostlinu tvarujeme. Zároveň se také velmi lehce množí řízky, takže ořezané větvičky nemusejí přijít nazmar. Na řízkování je můžete dokonce rozdělit na dílky po jednom očku. Po zakořenění přesazujeme do lehčího ale výživného substrátu.

Nároky na péči

Pěstování durmanu není nikterak náročné.

  • Vyhovuje mu plně osluněné stanoviště.
  • Dobře snáší naše letní venkovní teploty a pobyt na čerstvém vzduchu mu prospívá. Je nezbytné chránit durman před silným větrem a prudkým deštěm, které ho poškozují.
  • Během vegetace vyžaduje intenzivní zálivku a je citlivý na přeschnutí kořenového balu.
  • Nejméně dvakrát do měsíce je dobré ho přihnojit roztokem plného hnojiva.
  • V panelákových bytech může nastat problém s přezimováním. Durman potřebuje světlé místo, přičemž teplota by se měla pohybovat mezi 5 až 8 °C. Existuje však možnost umístit rostlinu na odpočívadla světlých schodišť. Obejde se prakticky bez zálivky, ale kořenový bal by neměl ani v tomto případě vyschnout.
  • Durman ztratí přes zimu takřka všechny listy.
  • Na jaře mladé rostlinky přesazujeme, starším stačí vyměnit v květináči horní vrstvu zeminy. Potřebuje bohatou zeminu s převahou kompostového substrátu.
  • Zjara také provádíme tvarovací řez, přičemž větvičky dobře prohlédneme, zda nemají nasazena květní poupata. V takovém případě necháme řez až po odkvětu.

Durman je nebezpečný asi jako muchomůrka

Všechny durmany, i ty okrasné, obsahují smrtelně jedovaté tropanové alkaloidy, zvláště atropin, které jsou přítomny ve všech částech rostliny. Jed je schopen do těla pronikat i pokožkou. Při otravě může člověk natrvalo ohluchnout nebo oslepnout, příznaky jako porucha řeči, vyčerpání či slabost přetrvávají až dva roky po požití durmanu. Někdy bývá vyhledáván experimentátory s drogami, ale opojení a příjemné vidiny má asi tak desetina z postižených, ovšem i ti mají vážně poškozené zdraví.

Související

Váš názor