Domů » Ekzém na rukou: Léčba

Ekzém na rukou: Léčba

od Jana Poncarová

Trápí vás ekzém na rukou? Jaké jsou příčiny jeho vzniku? Jaké jsou možnosti léčby? Co o ekzému říkají alternativní směry? Souvisí s naší psychikou?

Ekzém je nepříjemné onemocnění, to ví každý, kdo jím trpí. Jde o zánětlivé onemocnění kůže, která má celé spektrum příčin. Bohužel je ekzém obtížně léčitelný a existuje jen malá naděje na úplné vymizení této „vyrážky“.

Jak se ekzém na rukou projevuje?

Pro ekzém je typické červené zabarvení, kůže osychá a následně se zanítí. Objevují se puchýřky, které popraskají a vytvářejí se strupy. Protože ekzém svědí, je těžké ubránit se jeho škrábání, zvláště pak u malých dětí. Rozškrábání pupínků s sebou nese riziko infekce.

Ekzém je nepříjemný především na rukou a na dalších dobře viditelných místech. Souvisí s ním také poruchy spánku – ekzém v noci svědí, budí nás.

Není ekzém jako ekzém

Existuje několik typů ekzémů. Mezi nejčastější patří tzv. atopický ekzém, který se objevuje u osob trpících alergiemi a astmatem. Postiženy nebývají jen ruce, ale ekzém zasahuje také obličej, krk, paže i další části těla.

Jako alergický ekzém je popisována vyrážka, která se objeví po styku kůže s alergenem, což může být například kov, nevhodná kosmetika a další látky s obsahem chemikálií. Dalším typem ekzému je dráždivý kontaktní ekzém, jenž souvisí s vysušením kůže. Objevovat se může především v zimě, kdy naše ruce obzvláště trpí.

Příčiny a léčba ekzému na rukou

Lékařská věda o atopickém ekzému říká, že ho způsobuje alergen. Alternativní medicína vysvětluje ekzém na rukou poněkud jinak. Ekzém ukazuje na zápas a nesoulad. Důvodem jeho vzniku je také neradostná atmosféra, jež panuje doma, ve škole nebo v práci. Své udělá také „dusno“ a vzduch znečištěný nedorozuměním. Podrobněji o tom ve své knize Co nám tělo říká anebo po stopách nemocí píše Miroslav Hrabica.

Autor doporučuje vynechat červené maso a současně smažení a pečení ostatních mas, což pomůže zmírnit projevy ekzému na pokožce. Smažení a pečení je „plné ohně“. „Vysoké teploty a karcinogenní látky, které při nich vznikají, vůbec nesvědčí játrům, přidávají práce žlučníku…,“ uvádí autor ve své knize.

Doporučit lze také různé čistící čaje – například zaměřené právě na pročištění jater. Kromě červeného masa je vhodné vynechat také mléko – především to kravské.

Související

Váš názor