Poznatek, že vzbuzené emoce mohou mít vliv na tělesné zdraví člověka, není nijak nový. Fyziologické změny spojené s emočními prožitky ukazují na mechanismus, jímž mohou emoční stavy ovlivňovat tělesné zdraví.
Hippokrates, tělesné šťávy a emoce
Již Hippokrates, který je nazýván otcem klinické medicíny, vycházel z domnělé existence čtyř tělesných šťáv, které – pokud je narušena jejich rovnováha – mohou vyvolávat změny emočních stavů a nejrůznější tělesná onemocnění. Nerovnováha těchto šťáv měla podle Hippokrata ještě další důsledky – vedla ke vzniku charakteristických trvalých emočních stavů.
- Černá žluč podle něj způsobuje smutek,
- hlen ospalost,
- krev optimistické pocity
- a žlutá žluč vztek.
Hippokrates tak spojil emoce a choroby tak, že jim přiřadil společné předky, předchůdce.
Současná lékařská věda
Také dnešní lékaři a psychoterapeuti se setkávají s tím, že psychické a tělesné obtíže se často vyskytují současně. Například četnost poruch nálady a úzkostných poruch je mnohem vyšší u lidí hospitalizovaných v nemocnicích než u běžné populace. Podobně lidé s depresemi trpí mnohem častěji tělesnými obtížemi než lidé bez depresí.
- Přestože současný výskyt depresivní nálady a zvýšeného počtu tělesných obtíží je odborníky dobře zdokumentován, mechanismus propojení emočních stavů a tělesného zdraví není ještě zcela objasněn.
- Jisté ale podle odborníků je, že vznik tělesného onemocnění, které narušuje žádoucí a příjemné každodenní aktivity člověka anebo mu způsobuje bolest, vyvolává depresivní náladu.
- Kontroverzní je podle nich však už tvrzení, že déletrvající i aktuální emoční prožitky mohou vyvolávat změny tělesného zdraví.
Emoční stavy, imunita a nemoc
Fyziologické změny spojené s emočními prožitky ukazují na mechanismus, jímž mohou emoční stavy ovlivňovat tělesné zdraví.
- Obecně se má za to, že negativní emoční stavy jsou spojeny s nezdravými vzorci fyziologické činnosti,
- zatímco o pozitivních emočních stavech se předpokládá, že jsou spojeny se zdravějšími vzorci reagování v oblasti kardiovaskulární činnosti a imunitního systému.
Obranyschopnost organismu a lidské emoce
Odborným bádáním bylo zjištěno, že prožívání pozitivních i negativních emocí je spojeno s uvolňováním sekretorického imunoglobulinu A (S-IgA), který je protilátkou, jež se jako jedna z prvních podílí na obraně organismu proti běžnému nachlazení. Pozitivní emoce tímto způsobem posilují imunitní reakci, zatímco negativní afekty ji naopak snižují. Zvýšená frekvence výskytu žádoucích událostí předpovídá vyšší úroveň imunitní reakce v následujících dnech. Několik studií odhalilo také úzký vztah mezi malým výskytem kladných událostí a vznikem respiračního onemocnění.
Co nám emoce říkají?
- Emoční stavy jsou pro člověka zdrojem informací o tom, jak se mu daří.
- Lidé jsou závislí na svých emočních stavech jako na zdroji informací o tom, jak se jim daří.
- Lidské emoce mohou změnit snadnost přístupu informací do vědomí.
- Hodnocení vlastního zdravotního stavu se mění v závislosti na momentální náladě.
- Pokusy ukázaly, že lidé, u nichž byl vyvolán smutek, uváděli více tělesných příznaků nemoci než ti, kteří byli ve veselé náladě.
- Smutní lidé pociťovali také větší dyskomfort spojený s těmito příznaky.
- Za určitých podmínek ovlivňuje nálada výpovědi o vlastních tělesných příznacích.
Zdroj: S vyžitím archivu autorky (Psychologie dnes, roč. 2000).