Fikus patří k nenáročným, a proto také velmi oblíbeným pokojovým rostlinám. Byty a domy většinou svými velkými listy a mohutným vzrůstem zdobí druh fikus elastica. Už před lety se do obliby dostal méně rozšířený, ale neméně vděčný druh – fikus benjamina. Liší se především drobnými vejčitými, naboditými listy a lehce převislými větévkami. Při správné péči, která není o nic náročnějí než u rozšířeného druhu fíkusu s velkými listy, bude zdobit byt řadu let a vyroste v pokojový stromek s četnými větévkami a lesklými, svěže zelenými listy.
Pěstování fíkusu benjaminu
- Nejlépe svědčí rostlině světlé stanoviště, ale nesnáší přímé slunce.
- Dobře prospívá i v temnějších koutech bytu, kde jí můžeme dopřát umělé osvětlení.
- V létě se fikusu benjaminu daří při telotách od 20 do 25° C, přezimuje nejlépe při teplotě kolem 17° C.
- Během vegetace potřebuje hojnou zálivku, v zimním období se zálivka snižuje úměrně teplotě a světlu.
- V létě se vyplatí občas přihnojit plným hnojivem.
- Kořenový bal rotliny nesmí přeschnout.
- Vděčně přijímá rosení listů, zvláště v panelákovém dálkově vytápěném bytě.
- Listy je potřeba udržovat čisté, čas od času je otírat destilovanou vodou nebo nízkotučným mlékem od prachu.
Přesazování a řez
Fikus benjamin se přesazuje zjara po období vegetačního klidu do běžné zeminy pro pokojové květiny. Není nutné přesazovat každoročně, zvláště starší rostliny. Těm stačí přisypat novou zeminu do květináče. Výzvou k přesazení je zastavení růstu.
Fíkus benjamin ae tvaruje do potřebné výšky řezem. Vrcholovým řízkem se také nejsnáze množí. Řízky by měly být asi 8 cm dlouhé, seřízlé těsně nad párem listů. Zasadí se od směsi rašeliny a písku a umístí nad topení. Sálavé teplo napomáhá urychlenému zakořenění.
Pokud listy začnou hnědnout a opadávat, znamená to buď nedostatek světla, nebo vzdušné vlhkosti.
Jako pokojová rostlina filus benjamina nekvete a nevytváří plody.
Pod názvem Fikus benjamina se občas vyskytují v prodeji příbuzné druhy – Fikus retusa a Fikus stricta.
Proč drahý benjamín uhynul?
Koupit si pěkně tvarovaný stromek fíkusu benjamínu není vůbec levné. Přitom není vyloučeno, že při nedostatečné péči za několik měsíců skončí v odpadkovém koši. Důvodem může být například jeho „původ“. Odborníci upozorňují na nebezpečí, které v sobě skrývají květiny dovážené z Holandska, odkud pochází většina u nás v současné době prodávaných květin. Příjemnější atlantické klima – oproti našemu kontinentálnímu – je doplněno optimálním přísunem vody, živin i světla. Pro urychlení růstu se zde používá světlo umělé. I pro kvalitní květiny je přeprava a delší skladování takový šok, že mnohé nemusí v domácích podmínkách ani při sebevětší péči přežít. Obchodníci odhadují, že kolem čtyřiceti procent dovezených hrnkových květin nakonec v bytě uhyne.
Foto: Drobné vejčité listy fíkusu benjamínu. scx.hu