K častým onemocnění, starým jako lidstvo samo, patří hemoroidy. Jde o rozšířené, zduřelé žilní struktury, které jsou v okolí dolní části konečníku a řitního otvoru. Hemoroidy se vyskytují také u těhotných žen. Těmto obtížím se dá do jisté míry předcházet rozumnou životosprávou.
Hemoroidy se projevují krvácením
Hemoroidy se nazývají žíly, které se tvoří na žilních pletencích konečníku. Hemoroidy mohou být:
- vnitřní, projevující se krvácením. Vyskytují se v dolní třetině řitního kanálu a jsou viditelné zrakem.
- nebo zevní, které jsou někdy příčinou bolestivého zánětu.
Zánět hemoroidů či sraženina (trombóza) krve se jeví jako uzlík bolestivý na dotek i pohyb. Někdy dochází k prasknutí drobnějších žil: při obtížném vyprazdňování, při kašli, těžké práci a rovněž i při náhlém průjmovém onemocnění. S postupem nemoci může napjatý povrch hemoroidů prasknout a pak dojdází ke krvácení z konečníku. Někdy se může vytvořit hnisavý vřídek – absces, jako následek infekce.
Léčba hemoroidů
V léčbě hemoroidů přicházejí ke slovu zpravidla různé masti, čípky, obklady a koupele (z dubové kůry, heřmánku nebo s příměsí hypermanganu). Vhodné jsou chladivé obklady a místně aplikovaná antibiotika a masti s heparinem. U vnitřních hemoroidů pomáhají čípky a masti (například Aviril H). Podpůrně působí i pravidelné sprchování postiženého místa vlažnou vodou.
V závažnějších případech se používají další léčebné postupy.
- Akutní zánět a trombóza zevních hemoroidů vyžadují vždy zklidnění na lůžku.
- Lze použít injekční léčby s podáním sklerotizujícího roztoku do hemoroidu.
- Vyhřezlé hemoroidy se odstraňují chirurgicky.
- Případná operace hemoroidů následuje za několik týdnů po zklidnění zánětu.
- Operace spočívá ve snesení části sliznice s rozšířenými žilními uzly. V současné době se používá i laseru.
Léčba hemoroidů přírodními prostředky
Při přírodní léčbě tohoto velmi nepříjemného onemocnění lze užít buď sedací lázně, anebo pít bylinkové čaje, popřípadě spojit obě metody. Koupel i čaj se připravuje ze stejné směsi: lnice, květ kaštanu, květ měsíčku zahradního, květ černého bezu, nať šalvěje a řepík lékařský. Bylinky smícháme ve stejném poměru. Léčba by měla být doplněna vhodným denním režimem. Někdy pomáhá přiměřený pohyb (procházka). Sedavé zaměstnání naopak velmi škodí.
- Na koupel použijeme hrst směsi, na čaj jednu čajovou lžičku na šálek. Koupel by měla být přiměřeně teplá a měla by trvat asi 20 minut. Je vhodné aplikovat ji podle možnosti dvakrát denně.
- Čaj se pije třikrát denně šálek.
Prevence: Pohyb a změna jídelníčku
Onemocnění hemoroidy je velmi nepříjemné, při dodržování některých pravidel se mu však lze bránit. Značnou měrou se na jejich vzniku podílí chronická zácpa. Poruchy vyprazdňování můžeme řešit volbou vhodné stravy (raději se vyvarujeme projímadel), která musí obsahovat hodně vlákniny. Ta zvětšuje obsah střeva, zpomaluje jeho činnost a zároveň brání vstřebávání škodlivých látek. Optimální je zařadit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, vhodné jsou hlavně pomeranče, jablka, zelí. Nejen vlákninu, ale i mnoho výživných látek obsahují také luštěniny. Důležité je hodně pít.
Stejně jako v prevenci mnoha jiných chorob je nutný pohyb. Značný podíl na obtížích má sedavé zaměstnaní, takže všichni úředníci, ale třeba i profesionální řidiči by se měli starat o dostatek fyzické aktivity. Odborníci doporučují plavání, které zlepšuje krevní oběh cévního systému v oblasti konečníku.
Preventivní postupy se uplatňují i jako podpůrné v případě léčby hemoroidů.