14,9K
I když tak zvaná olejová bábovka není na českých stolech žádnou novinkou, dalo by se o ní říct, že se jedná o zmodernizovanou a zjednodušenou bábovku tak zvaně třenou, kterou nacházíme už v rakousko-uherských kuchařkách. Olejová bábovka tvoří mezičlánek mezi bábovkou kynutou a bábovkou piškotovou. Olejová bábovka zůstává poměrně dlouho vláčná, její příprava je jednoduchá a protože se do ní obvykle používá kypřící prášek, je dobrý výsledek předem zajištěn. Nabízíme recept na hrníčkovou olejovou bábovku základní, mramorovou, dia a bezlepkovou.
Pečeme bábovku
Při přípravě a pečení olejové bábovky bychom měli dodržovat několik zásad, aby se bábovka povedla:
- mouka, cukr, olej, vejce a další přísady by měly mít pokojovou teplotu;
- vše si připravíme předem (rovněž nakrájíme kandované ovoce nebo ořechy), aby pak šla práce ráz naráz;
- doplňky do těsta (rozinky, ořechy) prosypeme trochou mouky, aby v těstě neklesaly a pěkně se promíchaly;
- pečicí trouba musí být vždy předehřátá, po vložení bábovky se sníží příkon tepla na 180 až 200 °Celsia;
- při pečení troubu zbytečně neotvíráme, aby se chladným vzduchem bábovka nesrazila a neklesla;
- zda je bábovka upečená, zjistíme píchnutím špejle do těsta asi po 20 až 25 minutách: doba pečení bývá různá podle množství těsta. těsto se na špejli nesmí lepit;
- při vyklápění upečené bábovky z plechové formy pomůže utěrka namočená ve studené vodě, kterou položíte na dno formy – rozdíl horké formy a ledové utěrky problém vyřeší.
Hrníčková olejová bábovka: Recepty
Olejová bábovka základní
- 1 vejce, hrnek moučkového cukru, půl hrnku oleje a 100 g vody, 1 balíček kypřicího prášku, 2 hrnky polohrubé mouky kousek másla a strouhanka.
Příprava: Žloutky, moučkový cukr, olej a studenou vodu našleháme do pěny. Přidáme sníh z bílků a postupně zamícháme dva hrnky polohrubé mouky a balíček kypřícího prášku. Formu na bábovku vymažeme máslem a vysypeme strouhankou nebo mletými ořechy. Těsto vlijeme do formy, vložíme do předehřáté trouby a pečeme asi 30 minut.
Těsto můžeme vylepšovat nasekanými vlašskými ořechy, rozinkami, kandovaným ovocem, kakaem či kokosem.
Mramorová olejová bábovka
- 2 hrnky polohrubé mouky, 1/2 hrnku cukru, 1 vanilkový cukr, 1/2 hrnku oleje, 1 hrnek mléka, 2 vejce, 1 prášek do pečiva, lžíce kakaa, tuk a mouka na vymazání a vysypání formy.
Příprava: Všechny přísady kromě kakaa smícháme dohromady a dvě třetiny nalijeme do předem vymazané a vysypané formy. Zbytek těsta obarvíme kakaem a dolijeme do formy. Jiný způsob mramorování: Těsto rozdělíme na poloviny a do jedné přidáme 1-2 lžíce kakaa. Do máslem vymazané a moukou vysypané mouky potom střídavě lijeme (nebo dáváme lžící) světlé a tmavé těsto. Těstem naplněnou bábovkovou formu dáme na spodní rošt horkovzdušné trouby, zakryjeme poklicí a pečeme při 180 °C asi 30 minut. Dalších 5-10 minut už dopékáme bábovku odkrytou.
Vychladlou bábovku vyklopíme z formy a podáváme.
Olejová bábovka dia
- 4 vejce, 3 odměrky kandisinu (nebo jiného používaného sladidla), 1 hrnek polohrubé mouky, ¼ hrnku oleje, 10 g kakaa, čtvrt prášku do pečiva, tuk a hrubá mouka na formu.
Příprava: Našleháme žloutky s kandisinem, přidáme po kapkách za stálého šlehání olej. Mouku smícháme s práškem do pečiva a z bílků ušleháme pevný sníh. Do našlehané žloutkové pěny postupně přidáváme mouku se sněhem a opatrně promícháme. Z těsta oddělíme třetinu a tu obarvíme kakaem. Do vymazané a hrubou moukou vysypané formy vlejeme třetinu bílého těsta, na ni tmavé a nakonec opět bílé. Špejlí lehce protneme všechny vrstvy a v několika bodech promísíme, což vytvoří mramorování.
Pečeme asi 30 minut při 180 °Celsia.Zásady stravování při cukrovce jsou k nalezení ZDE.
Olejová bábovka ze sójové mouky (bezlepková)
- Půl hrníčku sójové mouky hrubé, půl hrníčku sójové mouky hladké, půl hrníčku bramborového škrobu, 1 hrníček cukru, 1 kypřicí prášek do pečiva (bez mouky), 2 vejce, čtvrt hrníčku oleje, půl balíčku vanilkového cukru, 1 hrníček sójového mléka (rozpuštěného sušeného) a 1 lžíce instantní kávy.
Příprava: Všechny přísady spojíme, promícháme a pečeme asi 1 hodinu v mírně vyhřáté troubě.
Na ochucení lze také použít kakao, případně kypřicí prášek do perníku (v tom případě jím prášek do pečiva nahradíme).