Balíkem na dobírku, nebo tak zvanou dobírkou, rozume situaci, kdy někomu něco věcného prodáváme, přičem dodání věci (balíku), vyinkasování peněz od příjemce a doručení peněz nám (posílajícímu) zajistí pošta nebo nějaká jiná dodávková služba. Jak poslat balík na dobírku?
Zásilku pečlivě zabalíme
Dobírka nemusí nutně putovat jen jako balík na dobírku. Drobnější předměty(tiskoviny, nosiče dat a podobně) můžeme poslat i v obálce. Ale ať je dobírka zabalena v krabici nebo v obálce, první naší starostí je zabalit ji řádně. Drobnější předměty vložíme do speciálních obálek v „bublinovou“ výstelkou, aby se zabránilo polámaní, ohnutí rohů nebo jinému mechanickému poškození. Když zboží balíme do krabice, i v ní musí být dobře utěsněno. K tomu nám poslouží opět například bubliny nebo papírová řezanka, případně i smuchlaný novinový papír (ten je nejdostupnější). Balík dobře zalepíme, aby se neotevřel a zabalíme do pevného balícího papíru. Ten opět zalepíme a převážeme pevným provázkem.
Čitelné adresy
Balík musí být opatřen adresou příjemce (vpravo) a naší adresou čili adresou odesílatele (vlevo). Adresu odesílatele píšeme i případě dopisu rovněž na líc obálky (na stejnou stranu jako adresáta), nepíšeme ji na zadní stranu obálky.
Adresy píšeme nejlépe verzálkami (velkými písmeny), eventuálně tiskacím písmem s mínuskami. Nepoužíváme psací písmo. (Při použití verzálek si nemusíme lámat hlavu s případným pravopisem velkých písmen v adrese.)
Pozor při vyplňování poštovních poukázek
Zásilku odneseme na poštu. Buď si z nabídky tiskopisu vybereme podací lístek a dobírkovou poukázku typu A, a nebo (je-li na poště slabý provoz) přímo požádáme úřednici za přepážkou, aby nám poskytla tiskopisy pro odeslání dobírky.
- Na podacím lístku a na dobírkové složence A pozorně vyplníme předepsané kolonky, nezapomeneme vypsat, že se jedná o dobírku.
- Vyplníme cenu dobírky. Je obvyklé k ní připočítat částku, kterou posléze zaplatíme poště jako přepravné, případně se k ceně zboží připočítává a i nějaká částka za balné. O tomto navýšení by měl být adresát předem upozorněn a měl by s ním souhlasit. Balné a poštovné si obvykle nezapočítáváme v případě, že by to nebylo „slušné“ (posíláme dobírku rodině, dobírkou se „zbavujeme“ nevhodně zakoupeného zboží a podobně, to záleží na situaci a vztazích).
- Jestliže chceme, aby nám částka za dobírku byla připsána na běžný účet, musíme na složenku napsat jeho číslo.
- V jiném případě nám peníze od odběratele dobírky přijdou v hotovosti na poštovní adresu, respektive na dodací poštu, o čemž nás bude pošta informovat výzvou do naší poštovní schránky.
- Když nám na zásilce opravdu záleží, můžeme využít možnosti za mírnější poplatek nechat balík pojistit.
Poslední kontrola
Balík odneseme k přepážce, předáme jej s příslušnými tiskopisy. Vyplatí se slušně poprosit úřednici, aby překontrolovala správnost všech údajů (udělá to tak jako tak, ale po naší prosbě bude laskavější i v případě špičky na poště).
Za odeslání balíku na přepážce zaplatíme. Cena za poslání balíku (poštovné, přepravné) se řídí jeho vahou a případným připojištěním. Je dobré zjistit předem aktuální poštovní tarify.
Rady a tipy
- Jestliže je podací pošta vybavena vyvolávacím systémem, nejprve vyplníme lístky, a teprve pak se přihlásíme do systému, aby nás výzva k přepážce nepřekvapila s rozepsanou složenkou.
- Jestliže chceme použít jiného přepravce dobírky než poštu, informace o postupu najdeme na jeho internetových stránkách.
- Pro zasílání balíků jsou vhodné kurýrní firmy pro expresní přepravu zásilek, které Vám za zásilku ručí a obvykle ji dopraví na místo dříve než pošta.